עריכה לשונית - יותר מ...

 

היכן יש יותר ילדים? בבית הספר "קדימה" או בבית הספר "הבונים"? או היכן יש ילדים רבים ילדים? רבים מתבלבלים ומבלבלים בין יותר מ... ובין הרבה יותר וכו', אז איך מנסחים את המשפט נכון?
בבית הספר "קדימה" יש יותר תלמידים מבית הספר "הבונים" - אינו ניסוח נכון ותקני. במקומו יש לנסח את המשפט כך: בבית הספר "קדימה" התלמידים רבים יותר מאשר בבית הספר "הבונים". וגם, בימים האחרונים ארזתי את חפציי ונסעתי במכוניתי הישנה והמקרטעת לנפוש באזור הצפון, בצימר שנבנה רק לאחרונה. ואז ראיתי שיש יותר מטיילים באזור הצפון מאשר באזור הדרום - אך זה אינו ניסוח תקין. במקומו יש לנסח את המשפט כך: באזור הצפון יש מטיילים רבים יותר מאשר באזור הדרום - עריכה לשונית עוסקת גם בכך.
ועוד, יותר מאשר אני רוצה להצליח בבחינה, אני מעוניין להתקבל ללימודים האקדמיים - טעות. יש לכתוב: אני מעוניין להתקבל ללימודים האקדמיים יותר מאשר אני רוצה להצליח בבחינה.
וגם, יותר מאשר אני רוצה ללכת עם חבריי לשחק כדורגל באצטדיון בלומפילד, אני רוצה לשחק כדורגל סתם כך בחוף הים - טעות. יש לכתוב: אני רוצה לשחק בחוף הים סתם כך, מאשר לשחק כדורגל עם חבריי באצטדיון בלומפילד.
בכתבי יד רבים אני מוצא חוסר אחידות בניסוח המשפטים, כשפעם הם כתובים כך ופעם אחרת. רצוי בעיקר בעבודות אקדמיות, לנסח את המשפטים כראוי ולא להתבלבל בין יותר מ... ובין רבים יותר, וכו'. רבים גם אינם עקביים בניסוח משפטים שבהם המילה "מאוד". רצוי שמילה זו תבוא תמיד אחרי מילים כמו "רוצה", "מעוניין", " הרבה" וכו'. למשל, יש לי הרבה מאוד בתים, ולכן יש ביכולתי להשכיר אותם במחיר גבוה ולהרוויח בכל חודש וחודש אלפי שקלים (רצוי לכתוב: יש לי בתים רבים מאוד...), או רשמתי את בתי הקטנה להרבה מאוד חוגי העשרה במתנ"ס השכונתי, אך המחירים גבוהים מן הצפוי בשל התייקרות מדד המחירים לצרכן שמתפרסם מדי חודש (יש לכתוב: רשמתי את בתי הקטנה לחוגי העשרה רבים...)

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!