עריכה לשונית - עדיפויות בסדר המילים

מתי אם כן הוא יצליח בבחינות ההסמכה? נראה שהוא כבר התייאש, שהוא כבר לא רוצה עוד לגשת. טוב, זה מובן, אחרי כל כך הרבה השקעה, זמן וכסף, הוא איבד כל תשוקה, כל רצון, כל שאיפה. הוא כלל לא יודע אם ייגש אי פעם. אך הוא יכול להפתיע, הוא טיפוס כזה, פעם כן ופעם לא, דעתו משתנה שוב ושוב. חברה שלו מפצירה בו עדיין שימשיך ללמוד, הוא רוצה להצליח בחיים, לא? הוא רוצה לשמש בתפקיד בכיר, חשב שכר, יעוץ מס, ואולי מנהל חשבונות בכיר. חבריו שמעו כבר את רצונו לעזוב את הארץ. נו באמת, ככה סתם, לפתע, לארוז את החפצים ולטוס למקום אחר בעולם? נקווה כולנו שיחליט להישאר, לטובתו ולטובתנו. הוא היה טיפוס חיובי תמיד, אוהב לעזור, לתרום, לסייע. חבל.
ידוע לכול כי יש חשיבות רבה לסדר המילים במשפט. בקטע שקראתם יש שיבוש בסדר המילים, למשל: צמד המילים "אם כן" אינו צריך להיות כלל במשפט הראשון אלא המילה אפוא מופרדת בפסיקים (מתי הוא יצליח, אפוא, בבחינות ההסמכה?) נוסף על כך המילה "כלל" תמיד תבוא בסוף הביטוי (הוא אינו יודע כלל, היא אינה רוצה כלל להמשיך לקנות בחנות ההלבשה הזו וכו'). המילה עדיין, למשל, קודמת למילים רבות (חברה שלו עדיין מפצירה בו שימשיך ללמוד).
עריכה לשונית תעשה סדר בדברים ובמילים. צמד המילים "אם כן" - בתחילת משפט, וכך גם "עדיין" ו"כבר", והמילה "אפוא" - באמצע המשפט. המילה "כלל" תבוא תמיד בסוף הביטוי וכו'.
לפניכם הקטע הזה:
אם כן, בסופו של גבר הוא החליט לגשת שוב. איזו הקלה, כבר חשבנו שהוא ויתר על הכול. טוב, הוא התלבט והתלבט ולא ידע את נפשו מרוב ייסורים. אין ספק שהוא יצליח לעבור. אם לא עכשיו, אז בעוד חצי שנה, שנה, שנתיים. הוא אינו יודע כלל אם יעבור, אך הוא יעשה הכול כדי להצליח. הוא עדיין עייף מכל מה שעבר, עייף מאוד. אך אין מה לעשות, החיים ממשכים.
מה אתם אומרים?

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!