עריכה לשונית - מה תקין ומה לא

"הוא מרצה מבוקש, פרסומיו הם בכתבי העת המובילים בעולם. הוא הקדיש מאמר להתפלת מי ים, התפלה שאמורה לפתור את מצוקת המים בישראל. במאמר האחרון שפרסם הוא כתב גם על הקשיים בפרויקט ההתפלה ועל רצון הממשלה לייבא מים בטורקיה. מכל מקום רשות המים בישראל פרסמה שמפלס הכינרת ירד בחודש יולי בעשרים וחמישה סנטימטרים, וכעת מפלס הכינרת הוא מעל מינוס חמישה מטרים. מרצה זה משמש מרצה אורח באוניברסיטאות שונות ברחבי העולם, כמו בארה"ב, וכתוצאה מכך נחשב מומחה בעל שם עולמי. לאחרונה הוא העביר הרצאה בכל רחבי ארה"ב ועשה זאת במרץ רב. אט-אט חלף ועבר על פני כל האוניברסיטאות ברחבי ארה"ב עד שהשלים את משימתו. למותר לציין כי מרצה זה הוא מרצה מן המניין באוניברסיטאות רבות, וכיום הוא שוקד על מאמר מדעי פורץ דרך בתחום התפלת מי ים. הניסויים שביצע לאחרונה, אוששו את השערותיו, ונראה כי קרוב היום שבו תתרחש פריצת דרך מדעית".
מה תקין ומה לא? מתברר שמספר מילים הכתובות בקטע הזה אינן תקינות מבחינה לשונית, ולכן יש להחליפן במילים תקניות שמעשירות את השפה והופכות אותה לאסתטית יותר, למשל: במקום המילה "הקדיש" מאמר, רצוי לכתוב "ייחד" מאמר. במקום המילה "התפלה", רצוי לכתוב "המתקה", על אף שבעניין זה הדעות חלוקות, משום שיש מומחים להתפלת (להמתקת) מי ים הטוענים שבתהליך ההתפלה המים אינם בהכרח הופכים למתוקים. 
נמשיך, במקום המילה "מעל" יש לכתוב "יותר מ..." או "פחות מ", למשל: מפלס הכינרת הוא יותר מחמישה מטרים מתחת לקו האדום. לעתים רצוי להוסיף מספר מילים - במקרה הזה "מתחת לקו האדום" - כדי לדייק בהסבר ובתיאור המקרה או האירוע.
כמו כן רצוי לוותר על המילים "כתוצאה מכך" ולכתוב במקומן: "משום כך", "לפיכך", "על כן" וכו'. במקום המילים "אט-אט", יש לכתוב "לאט-לאט". במקום המילים "למותר לציין" יש לכתוב "צריך לציין או יש לציין". אין לקצר מילים כשאין צורך בכך. רצוי לדייק בתיאור ובעובדות וגם לדייק בכתיבת המילים. עריכה לשונית מקפידה על ניסוח המשפטים ועל כתיבת המילים בהתאם לכללי הלשון המקובלים ובהתאם לכללי האקדמיה ללשון העברית.

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!