קריאת טקסטים

"אני חושבת שכחלק מהמאמצים לפתח את הרך הנולד, יש להקנות לו כישורי שפה כבר מגיל אפס. אין דרך אחרת. אנו קוראים מדי יום איך תלמידי ישראל מקבלים ציונים נמוכים במקצועות הליבה ובעיקר בהבנת הנקרא, ולשם כך צריך לשלב ידיים ולהתחיל לעבוד", כך אמרה לי פנינה, המרצה מן האקדמיה, שתפרסם בקרוב ספר מיוחד העוסק בפריצתה הדרמטית לשדה האקדמי.
וכך היא כותבת:
אתם ההורים בוודאי אובדי עצות לנוכח המצב שנוצר. לא עוד. אתם חייבים להבין כי השקעה בילדים כבר מגיל אפס, תאפשר להם להגיע להישגים משביעי רצון בעתיד. כלומר, ילדיכם ידעו לקרוא היטב, לנסח משפט על פי הכללים המקובלים, לכתוב ללא שגיאות פיסוק וללא טעויות ניסוח ועוד. נוסף על כך, ילדיכם יהיו מודעים לתהליך כתיבתם, ידעו כיצד לשפר את הטקסט שהם כתבו ותהיה להם ביקורת עצמית מפותחת מאוד. 
אז מהיכן להתחיל?
קודם כול עליכם לקנות ספרי ילדים בחנויות הספרים, ספרים שילוו את ילדיכם כל שנות ילדותם. אמנם רבים עושים מנוי בספריה העירונית, אך הספרים שאתם משאילים חוזרים מהר מאוד למדף הספרים שאינו שייך לכם, וכך שוכח הילד על דבר קיומו של הספר והוא מאבד מן האינטימיות הכל כך נחוצה לו. הדמויות שבספר אינן מלוות אותו והוא נפרד מהן מיד. לכן עשו לכם מנהג קבוע, תקנו ספר לפחות פעם בשבוע (אפשר גם פעם בחודש). אגב, מי שמתקשה לקנות ספרים עקב מצבו הכלכלי, יעשה חושבים ויחליט מהיכן לחסוך כדי לממן את קניית הספרים (אולי, ביטול המנוי של ערוצי הכבלים, צמצום בשעות השיחה בטלפונים הניידים).
לפיכך חובה עליכם להתחיל לקרוא לילדכם ספרים כבר מגיל אפס ולעשות זאת בדיוק כמו שיושב מולכם תלמיד בכיתה אל"ף. התינוק קולט את השפה, מעשיר את אוצר המילים שלו, חש את האווירה בסיפור ואת המוזיקה הנשמעת ממנו ומתרשם מן האיורים שבספר. לכל אלו יש משמעות. הרי, עריכה לשונית כל אחד צריך לדעת בבגרותו ולנסח משפט באופן תקין וקולח. ולכן אם תרצו שילדיכם ידעו לנסח משפט כראוי, התחילו מעכשיו בתהליך. ולשאלה מה אעשה עם ילדי בן הארבע שמעולם לא ראה ספר, אענה מיד: זה עדיין לא מאוחר להתחיל לקרוא למענו, על אף שחשוב מאוד לקרוא טקסטים לילדים כבר מגיל אפס משום שהתפתחותם מתחילה עוד בבטן אמם.
עריכה לשונית היא עניין מהותי וחשוב במציאות חיינו, כמו גם הגהה לשונית. הדרך אפוא לנסח טקסט באופן תקין מתחיל מגיל אפס. ממש כך. תנסו בעצמכם.

עריכה לשונית/הגהה

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!