האם כדאי ללמוד עריכה לשונית?

זו שאלה מעניינת וחשובה משום שלא כל אדם יכול להפוך לעורך לשוני. למה? מפני שמדובר במיומנות בסיסית ובכישרון שבהם ניחן עורך לשוני. ראשית, עליו לאהוב את השפה הכתובה, להתגורר בין המילים, לאהוב את הטקסט הכתוב, להבין בתחומים רבים, להיות איש אשכולות. אכן, ידע כללי הוא עניין הכרחי לפני שחושבים בכלל להירשם לקורס של עריכה לשונית וגם הגהה. 
מה עוד צריך עורך לשוני? בעיקר רצון עז להצליח ולא לוותר. כלומר, לתכנן את עתידו ולנסות לערוך להנאתו טקסטים שונים המתפרסמים בבלוגים השונים באינטרנט. פשוט כך. מובן שאין לעשות בטקסט שערכתם כל שימוש אישי, מעבר לעריכתו רק עבור עצמכם. אחר כך תעברו עליו שוב ושוב ותראו האם העריכה שביצעתם היא לשביעות רצונכם. אם לא, תקנו ושפרו, עד שהטקסט יהיה מלוטש. לאחר שסיימתם, קחו בידיכם ספר ונסו לאתר שגיאות לשון. תאמינו או לא, תמצאו המון. כיום ישנן הוצאות לאור שאינן משקיעות בעריכה הלשונית של הטקסט, ומדפיסות אותו כפי שהוא הגיע משולחנו של הכותב. אמנם מדובר בחיסכון כספי, אך השגיאות הרבות משבשות את הקריאה ואת הזרימה של הטקסט. למעשה, בספרים רבים תוכלו לאתר שגיאות לשון, טעויות תחביר ופיסוק ועוד.
לאחר שערכתם להנאתם טקסט ועוד טקסט, זה הזמן להציע את שירותכם להוצאות לאור. מובן שעליכם להיות שאפתניים וחדורי מוטיבציה להפוך לעורכים לשוניים מוכרים וידועים. כל מה שעליכם לעשות הוא לפנות להוצאות לאור ולפרט אודותיכם ולא לשכוח לכתוב על הז'אנרים המועדפים עליכם. ייתכן שיש עורכים לשוניים שאינם אוהבים לערוך טקסטים ספרותיים אלא טקסטים אקדמיים. ייתכן שיש כאלה שאוהבים לערוך ספרי שירה ולא טקסטים אקדמיים. איש איש והעדפותיו. העיקר שתאהבו את הז'אנר שלכם, תדעו להתחבר אליו ולערוך אותו ברגישות ובהתמדה.
מובן שעל העורך הלשוני להיות דייקן ודקדקן ולעשות הכול כדי שהטקסט יהיה בהיר, קולח ומעניין. טקסט משובש יקשה על הקריאה, וסביר להניח שהקורא הסקרן יניח בחזרה את הספר על מדף הספרים. לכן עליכם להיות קשובים לטקסט, לאהוב אותו, להבין את צפונותיו, להרגיש אותו. לעתים רצוי לקרוא אותו לפני שלב העריכה, ורק אחר כך להתחיל במלאכה. אין מה למהר.
לסיכום, לפני שאתם מחליטים אם ללמוד עריכה לשונית, יש לחשוב היטב האם אתם אוהבים את התחום, האם אתם אוהבים לקרוא ספרים בכלל וטקסטים בפרט, האם אתם מתאימים לעבודת העריכה, האם אתם דייקנים וסבלניים. אכן, יש להשיב למספר שאלות מהותיות לפני שלב ההחלטה. אם עניתם בחיוב לכל השאלות, אתם כנראה מתאימים להתחיל בתהליך. עם זאת ייתכן כי במהלך הלימודים תחושו עייפים, תשושים, חסרי אנרגיות להמשיך ולהתנסות, אך אל דאגה. ייתכן שזו תחושה שתחלוף די מהר. אם אתם אוהבים את המילה הכתובה, יש סיכוי גבוה כי תצליחו להיות עורכים לשוניים מוצלחים. 
עריכה לשונית היא מקצוע לכל דבר, וכך ראוי להתייחס אליה.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!