עריכה לשונית ששינתה את חיי

עריכה לשונית ששינתה את חיי

אתם אינכם יודעים כמה עמלתי על כתיבת הספר, כמה רציתי שכבר יראה אור וייחשף לקהל קוראים רב. כל כך רציתי להביא את הספר לידיעת כולם, אך מה לעשות שאני טועה ושוב טועה בכתיבת המילים, שנכתבות בשגיאות לשון איומות, ואני בתוך סרט שאיני יכולה לצאת ממנו. 
לכן יום אחד קיבלתי עצה ששינתה את חיי; לפנות לעורך לשון שיעבור על הטקסט, יעיר את הערותיו ויתקן את הניסוחים שלי. ממש כך. אמנם אני רואה עצמי בעלת כישרון כתיבה יוצא דופן, אך אני כותבת בטעויות ניסוח ובשגיאות לשון, ואני יודעת שאף מו"ל לא ירצה להביט בכלל על כתב היד שלי משום שהוא לא יבין דבר. ולכן כשפניתי לעורך לשון שיבצע עריכה לשונית, הייתי כולי נרגשת לקראת העבודה עמו. אני יודעת שרבים עושים עריכה לשונית לטקסט שהם כתבו, כי הם יודעים שאין להם כל סיכוי להוציא לאור את ספרם בצורה כזו. 

עורך לשון שתיקן את ניסוחיי

ואז שלח אליי עורך לשון עשרה עמודים מתוך עשרות העמודים שכתבתי, וכבר נוכחתי לראות את השינוי הגדול שעבר כתב היד לי. פתאום הכול נהיה ברור יותר, מובן יותר, קולח יותר. הפעלים והזמנים שבטקסט היו תקינים יותר. דברים שרציתי לומר ולא ידעתי איך, נראו עתה הגיוניים יותר, חדים יותר. כבר אז ידעתי כי החלטתי לבצע עריכה לשונית הייתה אחת ההחלטות החשובות שלקחתי בחיי. חשבי לרגע, כמה זמן אתם משקיעים בכתיבה של ספר, תזה או אפילו עבודת דוקטורט? לעתים אתם משקיעים שנים בכתיבה. אבל כאשר אדם כלשהו קורא את מה שכתבתם הוא אינו יודע מה כוונתכם במילה זו או אחרת, או במשפט שנפשכם חשקה כבר להבין. האותיות מבולבלות, המשפטים אינם כתובים בסדר הנכון, הפסקאות נכנסות זו בזו. 

עריכה לשונית שעזרה להגשים את היעד

ואז כאשר סיים עורך הלשון את עבודתו, התחלתי להבין את עצמי ואת מה שכתבתי. שלחתי את כתב היד להוצאות לאור וקיבלתי תשובות חיוביות. היום אני יודעת כי אילולא הייתי פונה לעורך לשון כדי שיבצע עריכה לשונית לטקסט שכתבתי, לא הייתי משיגה את היעד שלי, שהוא להוציא את ספרי לאור. וההרגשה מצוינת. כעת אני כבר שוקדת על כתב היד הבא, וכבר למדתי כמה כללים לשוניים מן עורך הלשון. עם זאת לא אהסס לפנות אליו שוב כאשר אסיים לכתוב. אני יודעת שתמיד אזדקק לקורא חיצוני אובייקטיבי, מיומן ומנוסה, שילטש את מה שכתבתי, יעיר את הערותיו, ימחק מילים מותרות והכי חשוב - הפוך את הטקסט לקריא יותר.
כתיבה היא מלאכת אמנות, וכך גם עריכה לשונית. כדי שאחרים יבינו את מה שרצינו לומר, עלינו להגיש להם טקסט קולח וברור, ללא שגיאות לשון וללא בעיות ניסוח. רק כך נגיע אלך היעד שלנו ונוכל להגשים את חלומנו.

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!