לידה מחדש של הטקסט לאחר עריכה לשונית

לידה מחדש של הטקסט לאחר עריכה לשונית

כיצד נבין את מה שכתב הסופר או החוקר או המשורר? כל הטקסט משובש, בלתי קריא, לא מובן ולא ברור. המשפטים נקטעים לפתע, המילים מתבלבלות בסדרן במשפט, הזמנים הפוכים, שגיאות הכתיב זרועות כמעט בכל שורה; כמעט אין מוצא מהדרך שאליו הגיע הטקסט.
ואז נקרא לחלצו עורך לשון מיומן שמשתמש בכלי העבודה שלו כדי ללטש, למחוק, לכתוב, לתקן ניסוחים, ליצור משמעות לטקסט שאבדה דרכו. כי הכותב האומלל כבר לא יכול לעשות דבר; אין לו את הכלים הדרושים ואת הידע הנחוץ כדי לעשות את העבודה בעצמו.

עבודת עורך הלשון

וכי מה יעשה עורך הלשון? הרבה. קודם כול עליו להבין על מה הטקסט מדבר, מה הם תכניו, נושאיו. אם הוא אינו מבין דבר עליו לשאול את הכותב למה הוא התכוון במשפט זה או במשפט אחר. אחר כך יתחיל במלאכת העריכה המורכבת, שדומה היא לניתוח מורכב בחולה גוסס או בטיפול באישה שכורעת ללדת. זוהי למעשה מעין לידה מחדש של הטקסט, שבמצבו הנוכחי הוא אינו נחשב טקסט בכלל, אלא אוסף של משפטים מקריים, חסרי תוכן ופשר, כאלה שגם הכותב עצמו כבר אינו מבינם כלל. אכן, גם הכותב מנסה להבין את כוונתו, לנסות לזכור מה רצה לומר בנוגע לנושא מסוים.
ואז הוא מצלצל לעורך הלשון תוך כדי עבודה ומבקש להוסיף משהו ששכח. "אין בעיה", יאמר עורך לשון, חלק מענייני עריכה לשונית הם להמתין עד שיסיים לבצע עריכה לשונית כללית, ורק אחר כך יוכל הכותב לעבור על הטקסט ולהוסיף את כל מה שרצה או שכח. הרי עריכה לשונית וגם הגהה נעשות בשני שלבים ולעתים אף יותר.

עריכה לשונית מחוללת פלאים

ואז כאשר מקבל הכותב את הטקסט לאחר עריכה לשונית ואינו מכיר את הרך הנולד. "זה הילד שלי?" ודאי יאמר לאחר שיקרא את כל הניסוחים החדשים שביצע עורך הלשון בטקסט. "זה פשוט נפלא. עכשיו אוכל להגיש את הטקסט לכל דחפין. מעתה ואילך אני יכול להיות גאה במה שכתבתי. אני יכול לשלוח את הטקסט לירחון ישראלי שבוודאי יתעניין בגילויים המפתיעים בו. תודה רבה לעורך הלשון".
ובאמת, רבים מקרב הכותבים שבעי רצון מהעריכה הלשונית שבוצעה בטקסט; עריכה לשונית של טקסט אקדמי או טקסט ספרותי ואפילו טקסט מדעי. הם לא יודעים את נפשם מרוב שמחה. הם בוודאי יחזרו שוב לעורך הלשון כאשר הם יסיימו לכתוב טקסט נוסף. הרי עריכה לשונית היא מקצוע בפני עצמו, תחום התמחות ייחודי ונחוץ בחברה שבה רבים אינם יודעים לנסח כראוי את הטקסט שהם כתבו.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!