להיות עורך לשוני

להיות עורך לשוני

עריכה לשונית היא עניין למומחים. לא כל אדם יכול להיות עורך לשוני. קודם כול נדרשים כישרון, מיומנות, אהבה למקצוע, יכולת התמדה, עקביות, רצון אמתי לתרום לטקסט, יכולת להתרגש מהחומרים הכתובים, לעשות הכול כדי שהטקסט יהיה נקי משגיאות. ללא אלה, לעורך הלשוני יהיה קשה מאוד להתמיד ולעשות את עבודתו כראוי.
להיות עורך לשוני זו דרך בפני עצמה. נדרשים השכלה וניסיון וסבלנות רבה, עם הכותבים והחוקרים והסופרים, בעת שבטקסט פזורים המון אי-הבנות, משפטים לא ברורים, תוכן חסר ועוד. או אז מתעוררות שאלות חשובות ויש צורך לשבת יחד עם כותב הטקסט ולדון יחד בסוגיות הבוערות. הרי ללא אלה הטקסט ימשיך להיות משובש ולא מובן, וגם עד שלא נסיים את העריכה הלשונית של הטקסט, לא נתחיל בהגהה. אכן, ביצוע הגהה הוא דבר חשוב מעין כמוהו, משום שתמיד אבל תמיד תחמיץ העין האובייקטיבית של העורך הלשוני שגיאות לשון, ולכן עליו לחזור שוב ושוב על הטקסט שעבר עריכה בפעם הראשונה ולבצע הגהה סופית על כל החומר.

טקסט ללא שגיאות לשון

הרי הטקסט חייב להיות קולח וברור וללא שגיאות לשון, אחרת הוא לא יהיה שלם והלקוח שרכש את שירותנו לא יקבל תמורה מלאה לכספו. הנה כי כן, משימתו של העורך לשוני חשובה שבעתיים, משום שפעמים רבות כותב הטקסט נדרש להגיש עבודה אקדמית לוועדה שיפוטית, לשלוח כתב יד אל הוצאה לאור גדולה, לפרסם חומרים שיווקיים באתר אינטרנט ועוד. ולכן הוא חייב לקבל שירות מהיר, יעיל, איכותי כדי שהתוצאה הסופית של הטקסט תהיה משובחת.

עריכה לשונית היא חובה

עריכה לשונית היא מקצוע חשוב וכיום רבים שולחים את הטקסט שהם כתבו לעורך לשוני מיומן. הם יודעים כי קשה מאוד לבצע עריכה אישית, לא מקצועית, כזו שתחמיץ המון שגיאות לשון או בעיות ניסוח. מי שלא למד עריכה לשונית אינו יכול לאתר את הכשלים שבטקסט ולשדרג את התכנים שכתב. לכן נדרשת התערבות של עורך לשוני.
להיות עורך לשוני היא דרך חיים. עורך לשוני יושב על המדוכה, חושב כיצד ללטש נכון את הטקסט, מהי המילה המתאימה ביותר למשפט זה או אחר, כיצד הקורא יבין את כוונת הכותב ועוד. בתהליך העריכה יש קשיים מסוימים, שעורך לשוני מפצח אותם ללא קושי. נוסף על כך הוא חייב להעשיר את אוצר המילים בטקסט ולתרום תרומה של ממש לחומר הכתוב. 
ואכן, בסיום העבודה יראה כותב המאמר או הספר איזה שינוי חולל העורך הלשוני בטקסט ועד כמה היה חשוב למסור את הטקסט לבעל מקצוע.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!