עריכה לשונית - למי היא מתאימה?

הכתיבה היא חלק מחיינו, אין להתעלם מכך. כיום יותר מתמיד אנו זקוקים לטקסטים כדי לפרסם את העסק שלנו, או כדי להגיש עבודה אקדמית, או אפילו לשלוח קורות חיים לחברות ולמעסיקים שונים. רק מה? רבים כושלים בכתיבה נכונה וברורה של הטקסט. אך כאן נכנסת לתמונה עריכה לשונית שמנקה שגיאות לשון, מנסחת באופן תקין את הטקסט, ובקיצור מחוללת שינוי ניכר בנראות שלו.
אם תחשבו היטב, תבינו עד כמה עריכה לשונית היא מצרך מבוקש בשוק הגלובלי החובק כול. כמה פעמים כתבתם משהו על נושא כלשהו? כתבתם עבודה מחקרית? ניסחתם מכתב זועם לרשות מקומית? שיגרתם לבית הדפוס טקסט שיווקי לפרסום העסק שלכם? העלתם לאוויר אתר אינטרנט? בוודאי הספקתם כבר לכתוב דבר מה ולהפיץ את בשורתכם לכולם. 
עכשיו תשאלו את עצמכם, האם הטקסט שכתבתם הוא תקין מבחינה לשונית? האם אתם מרוצים ממה שכתבתם? לו הייתם נכנסים לנעליו של קורא הטקסט, האם הייתם מבינים הכול? האם הייתם יורדים לסוף דעתו של מחבר הטקסט? אם לא, כנראה שצפויה לכם עבודה רבה ואתם חייבים עריכה לשונית איכותית. 
אבל איך מתחילים בתהליך? ומהי בכלל עריכה לשונית? האם אפשר ללמוד אותה לבד? ובכן, ניתן לעשות הרבה, אך צריך להחליט. אם יש לכם כישרון כתיבה, אך אתם מתקשים לנסח כראוי את הטקסט שכתבתם, נסו להשתתף בקורס של עריכה לשונית ולהתחיל ללמוד. אם לא, תפנו לעורך לשון מקצועי, אשר מנוסה בעריכה לשונית ויחולל שינוי מהפכני בחומר הכתוב. לפחות אתם יודעים עד כמה עריכה לשונית חשובה מאוד לטקסט שלכם. הרי איך תשיגו את מטרתכם בלי לכתוב בברור את מה שהתכוונתם לומר? הרי מסרים צריך לחדד, משפטים צריכים לומר את דברם והמילים חייבות לרקוד ולשגר אותות של אהבה לקורא הטקסט. 
לשמחתנו, הרבה מאוד סטודנטים, חוקרים, סופרים ובעלי עסק מודעים לכך שעריכה לשונית היא חובה לפני פרסום והגשה של טקסט. בתמורה לכמה מאות שקלים הם חשים את ההבדל בין טקסט שעבר עריכה לשונית איכותית ובין טקסט שנשאר משובש וזועק ממש לעזרה. רבים המקרים שסטודנטים שפנו לעורך לשון מיומן קיבלו ציון גבוה מאוד בעבודת התזה שלהם או בעבודת הדוקטורט, והרבה בזכות עריכה לשונית איכותית.
למעשה, לאחר עריכה לשונית תתחילו להגשים את חלומכם ולהגיע ליעדכם; להגיש עבודה מחקרית, לפרסם כתב יד בעזרת הוצאה לאור או להגיש לגולשים אתר אינטרנט שיווקי.
עריכה לשונית מחוללת פלאים, והיא יוצקת משמעות ותוכן בחיי הכותב. גם אם אתם יודעים לכתוב היטב, תמיד יחמקו מעיניכם שגיאות כתיב, או מילה כפולה שצריכה להימחק. את זה יעשה בהצלחה עורך לשון מיומן.

 

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!