עריכה לשונית מהירה

לאחרונה פנתה אליי דוקטורנטית לסוציולוגיה לחוצה עד מאוד, נסערת ורושפת אש שרצתה את עזרתי המידית בעריכה לשונית מהירה ודחופה. המנחה שלה, כך התברר, נזכר רק ברגע האחרון שהטקסט שלה זקוק לעריכה לשונית זריזה, כי הטקסט לוקה בבעיות ניסוח, בטעויות פיסוק ומה לא. "אני צריכה אותך", מיררה בבכי, בשעה עשר בלילה, בעת שראשי כבר נמצא עמוק בתוך הכר, חולם את חלומותיי. "אוקי, הירגעי," ביקשתי ממנה, מנסה לומר לה מיד כי הלחץ מיותר וכי עליה לספר מה הבעיה.
"תראה, אני יודעת שאיני דוקטור בלשון, אבל מצבי לא רע עד כדי כך. אני אפילו אשלח אליך את הטקסט ותבין עד כמה אני מנסחת היטב. אני לא עורכת לשון ולא יודעת לבצע עריכה לשונית, אבל אני בהחלט יודעת לכתוב, ואפילו טוב מאוד. אתה רוצה לראות? יש לך זמן להציץ בטקסט ולומר לי את דעתך? אהה, ואני מקווה שאיני מפריעה לך בשעה מאוחרת זו..."
"לא, ממש לא, אני אשמח להציץ בטקסט. תשלחי אליי?"
וכך בתוך שתי דקות, האי-מייל צפצף לקראת בואה של הודעה חדשה ובו קובץ מצורף של מאתיים עמודים, לא פחות.
"תשמעי", הזדרזתי לדווח לה, "יש כאן הרבה עבודה. הפיסוק לא תקין, סדר המילים במשפט לא נכון, את מבלבלת בין זכר לנקבה, ויש עוד כמה שגיאות על הדרך שזו לא השעה לפרטן. ובכל זאת אוכל לעזור לך. מתי את צריכה את העבודה?" שאלתי.
"כשתשמע את המועד, תצחק. בעוד חמישה ימים!"
"מה? את בטוחה? אולי יש פה טעות? למה ברגע האחרון? וואיי, נתת לי משימה..."
אבל אני עורך לשוני שאוהב משימות, בעיקר מאתגרות, ועל אף שערכתי במקביל עבודת מחקר אחרת, לקחתי על עצמי את המשימה.
"המחיר אינו מהווה בעיה. זה מתאים לי, סגרנו", מיהרה לומר וסגרה את הטלפון.
מכאן התחיל המרדף המהיר אחרי סיום עבודת העריכה הלשונית של הטקסט. האם אספיק לעמוד במילתי? הרי עכשיו שעת לילה, ורק בבוקר אתחיל בעבודתי. וכך מצאתי עצמי בימים הבאים יושב שעות על גבי שעות בניסוח הטקסט, מלטש, מוחק, כמעט בורא מחדש פסקאות שונות, עושה עריכה לשונית במיומנות ובדקדקנות.
"תודה", אמרה לי כשראתה את הטקסט, "היה לך קשה?"
"עריכה לשונית – לא", אמרתי, "אך השעות הרבות שנאלצתי להשקיע בחמשת הימים האחרונים –כן".
וכך, קוראי הנאמנים, אמליץ לכם לא לרכוש את שירותיי ברגע אחרון. תפנו אליי שבועיים מראש לפחות. אולם אם בכל זאת נתקעתם, תמיד אהיה לכם לעזר, גם בשעות הלילה המאוחרות.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!