מלחמה נגד שיבושי הלשון והשפה

אי אפשר שלא לראות עד כמה הטקסטים באתרי האינטרנט משובשים. פשוט אי אפשר לקרוא אותם. היכנסו לאתרי תיירות ולאתרי אימון אישי ולפורטלים ולאתרי חדשות ולמה לא, ולא תאמינו למה שייראו עיניכם: שגיאות לשון, שיבושי שפה, ניסוח קלוקל, חוסר בהירות, חוסר הבנה. איך קהל הצרכנים/הגולשים קורא את כל שטף המידע הזה שחלקו לא ברור ולא מובן, וגם אם כן - הורס את השפה העברית הטהורה?
מה עושים נגד המגמה הזו? האם אפשר לעשות משהו ולהציל את המצב? האם ניתן לכנס את כל מנהלי האתרים ועורכי המחלקות והכותבים והמגישים ושאר העובדים ולהעביר להם קורס מזורז בעריכה לשונית, שישים קץ לכל שגיאות הלשון למיניהן. האם לא הגיע העת לחולל שינוי מהפכני בטקסטים המתפרסמים חדשות לבקרים באתרי האינטרנט ולעשות מהפכה לשונית של ממש?
מה אנו בסך הכול מבקשים? טקסטים ברורים ובהירים, המנוסחים היטב וללא שגיאות לשון. ואם כבר עסקינן בכך, עורך לשוני יכול לעשות את העבודה כראוי. עריכה לשונית יכולה לשנות את פני הטקסט, להפוך את אתר האינטרנט למקצועי יותר ולהגיש לגולשים טקסטים ברורים ומנוסחים היטב, והכול יבוא על מקומו בשלום.
עריכה לשונית היא באמת התשובה לכל מיני שיבושי לשון, בעיות ניסוח וטעויות פיסוק חוזרות ונשנות המביאות לכך שאיש אינו יודע מתי לעצור את זרם הקריאה ומתי להמשיך הלאה. הפתרון הוא אפוא אחד מהשניים: לאלץ את כולם לעבור קורס מזורז של עריכה לשונית או להעסיק עורך לשוני מיומן ואיכותי שיעבור על כל הטקסטים לפני שהם עולים לאוויר. רק כך ניתן יהיה להילחם בתופעה הזו ולהביא לידי שינוי ממשי בשדה הכתיבה ברשת אתרי האינטרנט.
חבל שרבים אינם מודעים לחשיבותה של העריכה הלשונית ולאפשרויות הגלומות. אילו בעלי האתרים היו משקיעים מעט יותר באיכות הטקסטים, כל אתרי האינטרנט היו הופכים למקצועיים יותר ולאמינים יותר. האתרים למיניהם פשוט מרדדים את השפה ועושים בה כרצונם, ללא כללים, ללא חוקים. רדידות השפה פוגעת באוצר המילים שבה וביכולת ללמד דור של ילידים שפה איכותית מהי. כך לפגיעה בשפה העברית יש השלכות הרות גורל, אשר עלולות להשפיע על העושר השפתי של כולם. הרי כולם מתרגלים לקרוא טקסטים משובשים וחלק אף לא שם לב לרדידות השפה ולשטחיותה. במצב עניינים זה לא ירחק היום שבו האזרחים בישראל לא ידברו עברית ממש כי אם שפה אחרת, שדומה אולי לשפה העברית. לכן על כולם לשנס מותניים ולהתחיל לעשות עריכה לשונית. רק כך נוכל להציל מגסיסה את השפה העברית.

עריכה לשונית / הגהה

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!