ההבחנה בין עריכה לשונית ובין תיקוני תוכן

אם מדובר במאמר בעיתון, בעבודת תזה או בספר הבא של סטפן קינג, כל חלק של עבודה מבוצע על ידי גישה שיטתית ומקצועית בדרך למימושה של המטרה הסופית. כתיבה נוטה להתחלק לשתי קטגוריות בכל הקשור לביצועה: תוכן ואסתטיקה. התוכן הוא הנפש של הטקסט, נושא אולטימטיבי ייחודי. המקצועיות שהטקסט מייצג בעצמו היא דבר מה שהכותב יכול לשלוט בה. הפורמט או גודל הגופן הם היבטים אסתטיים אשר אינם דורשים השכלה, אלא מיומנות גבוהה, כמו גם הכתיבה שהיא מיומנות לשמה; יש הנהנים מכישרון מולד וטבעי, ללא צורך בלמידה. לעומת זאת עריכה לשונית הדורשת עין חדה, אבחנה מדוקדקת ויכולת לנסח טקסט באופן בהיר וקולח, דורשת מומחיות וגם השכלה ולמידה.

כאשר המחבר נמצא בשלבי הכתיבה שלו, הוא צריך לחזור שוב ושוב על מה שכתב, לתקן, למחוק, לברוא משפטים מחדש לשביעות רצונו המלאה. תיקוני תוכן שונים מעריכה לשונית; התיקונים מתייחסים לתוכן, לעלילה, לנושא המחקר ולא לניסוח הטקסט או עריכתו. כאשר המחבר מתחיל לשפוך על הדף את רעיונותיו והגיגיו הבלתי נגמרים, חזונו מתחיל לקבל מהות וכיוון. הרשמים מהטקסט מתחילים לבעבע ולהופיע מעל פני השטח והנושא מתחיל לקבל כיוון חלקי באשר לדרכיו הנסתרות והפתלתלות של המחבר. בביצוע מלאכת הטיוטה הראשונה, המחבר חייב להתמקד בשלוש שאלות שונות לאורך כל הדרך: הראשונה, האם הכתיבה משקפת נאמנה את מחשבותיו ותפיסותיו? שנית, האם קו המחשבה של מחקרו, למשל, נתמך על ידי ראיות ועובדות רלוונטיות? שלישית, האם יש קשר בין דעותיו ותפיסותיו ובין הממצאים שפרס לאורך הטקסט? בכל משפט, פסקה או פרק בטקסט, המחבר צרך לשאול את שלוש השאלות הללו. הדבר שומר על מיקוד ומונע סטייה מנושא המחקר. על אף שכתיבה היא כישרון, יש לחדד תפיסות ודעות המובעות בטקסט כדי לשמור על קו מחקרי נכון.

כאשר מסיים המחבר כתיבת פרק של מחקר והיא מקבלת את צורת התוכן הסופית, לרוב הוא שוכח לפנות לעורך לשוני מיומן שייבצע עריכה לשונית איכותית. איכות המחקר התיאורטי עלולה להיפגם בגלל שגיאות לשון, תחביר לקוי, סימוני פיסוק לא תקינים וחיבורים לא נכונים בין משפטים, מה שיפגע בציון העבודה הסופי. עריכה לשונית והגהה ממקסמים את איכות הכתיבה ומעלים אותה לדרגת מושלמות. שום עוגה לא מושלמת לא קירור במקרר למשך שעתיים לפני שתחולק לאורחים הנכבדים המשתתפים במסיבה, כמו שהכתיבה או הטקסט אינם מושלמים ללא עריכה לשונית מקיפה ואיכותית.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!