עריכה לשונית - יחי ההבדל הקטן

סטודנט או סטודנטית עמלו שנים רבות על עבודת המחקר שלהם ורק לאחרונה קיבלו הערות רבות ממנחי העבודה על סגנון הכתיבה, התחביר, שגיאות הפיסוק והבלבול הרב השורר בטקסט. החוקרים הפוטנציאליים אובדי עצות באשר לנתיב שעליהם לפנות בזה הרגע. האם הם ישכילו להשלים את המשימה לבדם, ללא עזרה מקצועית משמעותית? הרי הם אינם יכולים לאבחן שגיאות תחביריות או לשוניות, הם אינם יודעים איך לבצע האחדה בטקסט, מתקשים לאתר שגיאות כתיב. הם קראו את הטקסט שוב ושוב, ללא הועיל. מנחי העבודה עומדים על דעתם שאת העבודה הזו לא ניתן להגיש לוועדה האקדמית עם כל רצונם הטוב.

עריכה לשונית - היא הפתרון

שנים של עבודה עלולות להוריד את המאמץ לטמיון. אבל יש פתרון. מנחי העבודה יודעים כי עורך לשון מיומן יסייע לתיקון הפגמים הרבים הקיימים בטקסט. הם מאמינים כי לאחר בחירת עורך לשון מתאים, העבודה תיראה אחרת: סוף סוף יבין הקורא למה התכוון המשורר, התכנים יהיו בהירים, הלכידות של הטקסט תהיה גבוהה, שגיאות הלשון ייעלמו מן הטקסט, הזרימה תהיה אותנטית וטבעית. הפתרון נמצא. חיש קט הזדרזו שני החוקרים הפוטנציאלים להתחקות אחר עורך לשון ותיק ומנוסה שיעזור להם לצלוח את המשימה בקלות ובפשטות. הם הציגו לו את הטקסט, שאלו לגבי המחיר ולוח הזמנים לביצוע העריכה, דרשו עבודה רצינית ואיכותית. הרי מנחי העבודה תובעניים ודרישותיהם גבוהות וקשה מאוד להשביע את רצונם. ייתכן כי לאחר סבב ראשון של עריכה לשונית תידרש סבב תיקונים נוסף, בעקבות שינויים שונים שייבצעו הסטודנט והסטודנטית בטקסט. הנה כי כן, עורך הלשון המיומן יעבור שוב על הטקסט עד אשר תסתיים העבודה לשביעות רצונם של כולם.

בדרך אל הצלחה אקדמית

הבעיה נפתרה. המבוי הסתום שאליו הגיעו בהתחלה שני הסטודנטים נעלם. האכזבה, התסכול, חוסר האונים פינו את מקומם לתקווה, שמחה, אושר. אפשר לממש את דרישות מנחי העבודה והוועדה האקדמית, אפשר להביט קדימה אל עבר קריירה אקדמית רבת שנים, אפשר ללכת בגאון ולטפוח על השכם. המטרה הושלמה במלואה. כעת כל מי שייקרא את הטקסט יבין את הנאמר, יתרשם מהקוהרנטיות של הטקסט, מהרצף הלוגי, מהאסתטיות של העבודה ומהדבקות על כל תו ואות שנכתבו. אודות לשיתוף הפעולה בין הסטודנטים ובין העורך הלשוני נוצר טקסט איכותי ומרשים, כזה שצד את עיניהם הבוחנות של שופטי העבודה.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!