יחסים בין מילים בשפה העברית

מילים נרדפות הן מילים בעלות משמעות דומה או זהה למשמעות של מילה אחרת. מרבית המילים הנרדפות הן תוצאה של תקופות שונות בשפה. בלשון התנ"ך, למשל, השתמשו במילה "עץ", ואילו בלשון המשנה השתמשו במילה "אילן". בחלוף השנים הגיעו שתי המילים אל העברית המודרנית, ושתיהן משמשות בה. ה"עץ" וה"אילן" מלמדים שלרוב מילים נרדפות משמשות במשלבים שונים (משלב הוא סגנון של כתיבה או דיבור המשמש בנסיבות מסוימות. ישנו משלב דיבור ומשלב כתיבה, ובתוכם תת-משלבים רבים) – לרוב "עץ" שכיח יותר בשפה היומיומית, ואילו "אילן" מקובל בספרות. להלן דוגמאות נוספות למילים נרדפות במשלבים השונים: תינוק וינוקא, מרפסת וגזוזטרה, שמש וחמה.

בעת שכותבים מומלץ להשתמש במילים נרדפות כדי ליצור עניין וגם כדי להדגיש נושא מסוים. לדוגמה: תמהתי והתפלאתי ולא הצלחתי להבין את התנהגותו. השאלה היא מתי נעדיף לכתוב מילה אחת, ומתי את המילה המקבילה לה? לפני שאנו ניגשים לכתיבה עלינו לשאול את עצמנו כמה שאלות: האם הטקסט ספרותי או אינפורמטיבי? מי קהל היעד (ילדים, נוער או מבוגרים?), מה אנחנו רוצים שהטקסט יעורר בקורא? (טקסט מרגש, מצחיק, מעורר מחשבה וכדומה). על המילים שאנו בוחרים להשתמש בהן להתאים לסוג הטקסט. לדוגמה: אם אנו כותבים דו שיח בין שתי דמויות בנות זמננו, נעדיף להשתמש במילה "ירח" בענייני עריכה לשונית. אך אם אנו כותבים שירה או סיפור פנטזיה, גם המילה "לבנה" יכולה להתאים.

ישנם שני סוגים של מילים נרדפות:

נרדפות מוחלטת: שתי המילים יכולות להחליף זו את זו בכל המקרים. לדוגמה: "גשם" ו"מטר".

נרדפות חלקית: שתי המילים לעתים יכולות להחליף זו את זו ולפעמים לא. לדוגמה: ברוב המקרים המילה "קיר" יכולה להחליף את המילה "כותל", אך בצמד המילים "הכותל המערבי" החלפה זו אינה אפשרית.

מילים מנוגדות

בעברית כמה סוגים של יחסים בין מילים מנוגדות הקשורים אל עריכה לשונית.

ניגוד מוחלט: מילים שמשמעותן הפוכה לגמרי. לדוגמה: אמת – שקר. אם שוללים מילה אחת בצמד המילים המנוגדות, נקבל את משמעות המילה השנייה (הוא לא מדבר אמת, כלומר: דבריו הם שקר).

ניגוד רצף: מילים מנוגדות שיש ביניהן דרגות ביניים. לדוגמה: המילים "עשיר" ו"עני". בין שתי המילים, המגדירות מצב כלכלי, יש דרגות ביניים רבות. כמו כן, לעומת הניגוד המוחלט לא כל מי שאינו עשיר הוא בהכרח עני.

ניגוד הדדי: מילים המשלימות זו את זו. לדוגמה: המילים "נתן" ו"קיבל". "שמחה נתנה לי את הספר", שווה ערך למשפט: "קיבלתי את הספר משמחה".

מילים בעלות יחס של היכללות

מילה מכלילה משמשת כמעין כותרת למילים אחרות. לדוגמה: המילה "צבע" היא מילה מכלילה למילים "סגול", "שחור" "כחול" וכדומה. משתמשים במילים מכלילות כאשר רוצים להגדיר או להסביר דבר מה (כחול הוא צבע השמים).

מילים מאותו שדה סמנטי הנוגעים אל עריכה לשונית.

בשדה סמנטי נמצאות מילים בעלות משמעות קרובה או משותפת. לדוגמה: מילים מהשדה הסמנטי של "מטבח" הן סינר, סכין ומלפפון. שדה סמנטי רחב כמו מטבח מתחלק לשדות סמנטיים קטנים. לדוגמה: "בישול" (המילה "סינר" שייכת לשדה הסמנטי שלו), כלי מטבח (סכין) ירקות (מלפפון). כמו כן, ישנן מילים שיכולות להיות שייכות לכמה שדות סמנטיים. לדוגמה: המילה "מלפפון" יכולה להשתייך לשדה הסמנטי "צמחים".

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן