לכתוב ספר עיון ולבצע עריכה לשונית

יש מומחים להיסטוריה של עם ישראל ויש מומחים לסוציולוגיה ויש מומחים למדע החיים ויש מומחים למדעי המדינה ויש מומחים לחינוך ויש מומחים לדיאטות וכו'. איש ואיש ותחום מומחיותו הוא. אז מדוע רבים אינם כותבים ספר ומוציאים אותו לאור? הרי יש להם בוודאי מה לומר לציבור הרחב, להעביר מספרים, לתת המלצות וטיפים, להדריך אחרים כיצד לעשות דבר זה ולא אחר. האם מדובר בסוג של עצלות לשמה או חוסר כישרון כתיבה? האם אי פעם הם ניגשו למלאכת הכתיבה ורצו לכתוב ספר? במאמר זה אבקש להציע פתרון לכל אותם מומחים שמחמיצים בוודאי הזדמנות יקרה מפז להעביר את בשורתם הלאה באמצעות ספר עיון בתחום התמחותם.

איך מתחילים לכתוב?

לא כל אדם יודע לכתוב נכון ולא כל אחד יודע לבצע עריכה לשונית. כתיבה וגם עריכה לשונית דורשים למידה, תרגול, ניסיון וכן… גם כישרון. בלעדיו שום ספר לא יראה אור. ובכל זאת, האם יש פתרון לכל אותם אלה שרוצים לכתוב אבל לא יודעים איך? האם אפשר לעזור להם לפרסם את פרי עטם ולשחרר אותם ממלאכת הכתיבה? התשובה חיובית. סופר צללים המתמחה גם בכתיבה וגם בעריכה לשונית יכול לחולל את השינוי. תפקידו של סופר צללים הוא להגשים חלומו של כל אדם המעוניין לכתוב ספר ולפרסם אותו לקהל הרחב. סופר צללים יודע את המלאכה: הוא מראיין את מזמין השירות, מתמלל את החומרים ולבסוף מתחיל לכתוב. זו מומחיותו. תוך כדי עבודה הוא גם מבצע עריכה לשונית המטפלת בבעיות בניסוח, בשגיאות לשון ועוד. לרוב עריכה לשונית היא בת שני סיבובים: בסיבוב הראשון מלטשים ומשדרגים את הטקסט הכתוב ובסיבוב השני מבצעים הגהה שעניינה לנקש שגיאות לשון שנשארו בטקסט, לצוד בעיות ניסוח שחמקו מן העין בסיבוב הקודם ועוד.

האם הכותב מבין בעריכה לשונית?

סופר צללים חייב להבין כללי עריכה לשונית בסיסיים. אחרת, איך יכתוב? האם מזמין השירות יבין למה התכוון המשורר אם שגיאות לשון יהיו פזורים למכביר בכל שורה בטקסט? לכן רצוי שסופר צללים יכיר את יסודות העריכה הלשונית ויגיש למזמין השירות טקסט בהיר, ברור ובהיר, מלוטש, מעניין ובעיקר מרתק. לאחר שמזמין השירות יקרא את החומר, הוא יכול להוסיף הערות תוכן, למחוק משפטים לא רלוונטיים, להוסיף אחרים ולשדרג את הטקסט שנכתב.

מתי מסתיימת עבודת הכתיבה?

לשאלה זו יש מספר תשובות אפשריות. אחת מהן היא כאשר שני הצדדים, מזמין השירות וסופר הצללים, מחליטים יחד כי הטקסט שלם, הרמוני, מלוטש וברור ואין עוד צורך להוסיף דבר על הנאמר. אז יכול מזמין השירות למסור לאחרים את הטקסט שנכתב כדי לקבל ביקורת, הערות ואולי גם תובנות נוספות. ואם בכל זאת מישהו מעיר את תשומת לבו לגבי משפט זה או אחר בטקסט שנכתב? אין בעיה. סופר הצללים ישמח לגשת למלאכה, להבהיר משפט מסוים, להדגיש תוכן מעורפל ועוד. יתרה מזו, מזמין השירות יוכל להוסיף עוד פסקה אחת שתבהיר את הנאמר במקום המיועד לכך.

מובן שכתיבה של ספר היא מלאכה מורכבת אך מאתגרת מאוד. גשו למלאכה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן