מה אנו יודעים על התחביר?

משמעות המושג תחביר

בתחום חקר הלשון יש תחומי משנה, והתחביר הוא אחד מהם. הכוונה היא לתחום שחוקר את מבנה המשפט ואת הקשר של המבנה למשמעות המשפט כולו. תחביר הוא מערכת שלמה של כללים וחוקים של השפה הכתובה. הכללים נוגעים לרצף מילים תקין במשפט, להתאמה בין הנושא לנשוא, לשימוש במילות איחוי ולאזכור של מילות יחס. המטרה העיקרית של החוקים שמציב התחביר היא לאפשר לקורא להבין את הכתוב באופן המדויק ביותר לכוונת הכותב.

חקר התחביר קשור אפוא לחקר הסמנטיקה, שגם היא תחום בבלשנות. סמנטיקה היא תחום בחקר הלשון והיא חוקרת את משמעות השפה. מאחר שהתחביר עוסק בכללי רצף המילים התקין בהקשר של משמעות המשפט, ברור הקשר ההדוק בין תחביר לסמנטיקה. טיפול בתחביר הוא חלק מתפקידיה של עריכה לשונית.

דוגמאות לחשיבות התחביר במשפט פשוט (משפט בעל נשוא אחד)

1. רצף המילים במשפט מעביר רעיון אחד. אם נשנה את רצף המילים, משמעות המשפט תשתנה. למשל: "יוסי ישב על הכיסא". אם נשנה את סדר המילים במשפט "יוסי" ו"הכיסא" נקבל "הכיסא ישב על יוסי". שינוי סדר המילים שינה את משמעות המשפט כולו.

2. "ריצה בשעה מוקדמת בבוקר עוזר לירידה במשקל". המשפט אינו נכון מבחינה תחבירית משום שהנושא "ריצה" הוא בלשון נקבה, ואילו הנשוא "עוזר" הוא בלשון זכר. לפיכך המשפט התקני הוא "ריצה בשעה מוקדמת בבוקר עוזרת לירידה במשקל".

3. "נשפך מים על הרצפה". התחביר במשפט אינו נכון משום שהמילה "מים" היא ברבים ועל כן צריך לכתוב: "נשפכו מים על הרצפה".

4. "כשנסעתי עם האוטו ירד גשם". מילת היחס "עם" אינה נכונה מבחינת תחבירית וצריך לכתוב: "כשנסעתי באוטו ירד גשם".

5. לעתים סימני הפיסוק הם אלה שמקנים את המשמעות הנכונה למשפט, ועל כן חשוב למקם אותם במקום הנכון. למשל: "הוא יהיה בפינת הרחוב ברבע לשש. הוא יהיה שם". משמעות המשפט תשתנה לגמרי אם נשנה את מיקום סימני הפיסוק: "הוא יהיה בפינת הרחוב. ברבע לשש הוא יהיה שם".

החשיבות של תחביר תקני בכתיבת טקסט

כשאתם כותבים טקסט המטרה היא להעביר מסר מסוים. אם מדובר במסר שיווקי, אם ברעיון אקדמי, הקורא צריך להבין במדויק את מה שאתם מבקשים לומר. כתיבה שלא על פי כללי התחביר עלולה לגרום לכך שהקוראים יבינו אחרת את כוונתכם.

עריכה לשונית – איך עושים זאת?

כדי לכתוב היטב צריך להכיר את כללי התחביר. בטקסט כתוב, להבדיל ממילים שנאמרות בעל פה, אין אפשרות להבהיר את דברינו. לכן יש להקפיד על כללי התחביר העברי. אם אינכם בטוחים שאתם יודעים לכתוב באופן תקני, פנו לעורך לשוני – זו המומחיות שלו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן