עריכה לשונית – אמצעים ליצירת עניין בטקסט

בבואנו לכתוב סיפור עלינו להצטייד בעלילה מעניינת, אך לא רק. הכתיבה אינה משימה פשוטה. טקסט טוב צריך לרגש את הקורא, לעורר את סקרנותו כדי שימשיך לקרוא ולהשאיר את חותמו. מי שייהנה מהספר, גם ימליץ עליו לחבריו. לרשות הכותב עומדים מספר אמצעים שיעזרו להעשיר את הטקסט: עריכה לשונית תעזור רבות להעשיר את הטקסט ולהשביחו.

אוצר מילים:

סופר נבחן בסיפורו ובשפתו. ככל שהשפה עשירה יותר, כך הסיפור יהיה מעניין יותר. אוצר מילים קשה לרכוש בִּן לילה, והדרך היחידה להעשירו היא להרבות בקריאה.  

ניבים:

ניבים מעשירים את הטקסט ומעניקים לו נופך חגיגי. ניב הוא שילוב של כמה מילים שיוצרות יחד משמעות חדשה. לדוגמה, שנים רבות היא לא יצרה עמי קשר, וההתעלמות שלה שברה את לבי.

האנשות, דימויים ומטפורות

שלושת האמצעים האלה יוצרים שפה ציורית ומעניקים עומק לכתוב. עריכה לשונית איכותית תוסיף, תשנה, תמחק ותשדרג את הטקסט.

האנשה: הענקת תכונות אנושיות לבעלי חיים, לצמחים ולחפצים. לעתים גם המוות זוכה להאנשה. לדוגמה: המוות לא איחר לבוא, וכעת התדפק על דלת חדרה בבית החולים.  

דימוי: באמצעות הדימוי משווים את הכתוב לדבר מה אחר ומעבירים את המסר לקורא באופן טוב יותר. לפני הדימוי תופיע מילת השוואה (כמו, כ…). לדוגמה, השפעתו עליה הייתה גדולה מאוד, ולידו שכחה את כל עקרונותיה המטופשים והיתה רכה כמו חמאה. 

מטפורה: המטפורה היא דימוי, אך לפניה לא תבוא מילת השוואה. במטפורה משתמשים במילים משדה סמנטי אחר. לדוגמה, היחסים שלנו ראו עליות ומורדות, וכעת הגיעו למבוי סתום (מתייחסים ליחסים כמו אל דרך – שדה סמנטי אחר. היחסים האמורים הם דרך שהסתיימה במבוי סתום).

סלנג: שימוש יתר בסלנג מאפיין טקסטים נמוכים, אך מילות סלנג המשולבות בשפה גבוהה – בין היתר לצד ניבים, דימויים, האנשות ומטפורות – יצודו את עינו של הקורא. מילות הסלנג יוצרות תחושה של קרבה ושל עדכניות.  לדוגמה, בינתיים סירבתי לצאת מהבית וניתקתי קשרים עם חברי משכבר הימים. כלפי חוץ נראה שהכול כשורה, וכל מי ששאל לשלומי נענה בתשובה "אחלה".  

הומור: פן הומוריסטי בטקסט שאינו היתולי יהפוך את הטקסט לנעים לקריאה. לדוגמה, זה לא היה קל להיות לידו בתקופה הזו. אחרי התאונה הוא חזר די מהר לסורו, וכבר בשעות הבוקר המוקדמות הוא היה צמוד לבקבוק הוויסקי. בזמן שנהג הערתי לו על המנהג, והוא ענה בקולו הנבזי: "נכון, את צודקת. אם שותים לא נוהגים, כי המשקה עלול להישפך". 

ציטוטים: ציטוטים מתוך המקרא או מתוך שירים, ספרים וכיוצא באלה מוסיפים עומק לכתוב ומרשימים את הקורא. חשוב לא להגזים ולא לשלב בטקסט ציטוטים רבים או ארוכים מדיי. ראוי שהציטוטים יובאו מתוך טקסטים הידועים לרבים, טקסטים השייכים לזיכרון הקולקטיבי. לדוגמה, לאחר שנים של חברות מעיקה החלטתי להתנתק מהקשר הזה. ריחמתי על אורי ורציתי בטובתו, אך לא רציתי אותו לידי. עוף גוזל, חתוך את השמים. טוס לאן שבא לך – רק רחוק ממני ככל האפשר.

שאלות: שאלות המופנות לכאורה אל הקורא מעוררות את סקרנותו ומעודדות אותו להמשיך לקרוא. לדוגמה, ביום שמשי זה הסתגרתי בביתי. הגפתי את התריסים, נעלתי את הדלת וסגרתי את הטלפון הנייד. כידוע לכול אני שמחה מטבעי ורק מחכה לימים החמים כדי לצאת לרחובות וליהנות מקרני השמש. אז מדוע הפעם בחרתי להסתגר בבית?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן