עריכה לשונית – במשך היום

"זה כבר הוא נרשם לספרייה הציבורית. על אף שמקום מגוריו רחוק מאוד, הוא צועד פעמיים בשבוע במשך שעתיים כשזיעה עוטפת את גופו ומצחו ובקבוק מים קרים בידיו, וכבר רוצה שהסיוט יסתיים. במשך שלושת החודשים האחרונים הוא השתוקק שחברו יוסי יירשם אף הוא, כדי שהלה ילווה אותו בדרכו ושלא יהיה לו משעמם, אך ללא הועיל. יוסי עמד בסירובו. ואז יום אחד כשעשה את דרכו בחזרה לביתו קרא מודעה בלוח המודעות שבקרוב תיבנה ספרייה ציבורית חדשה במקום זו הקיימת. הוא התבונן במודעה במשך שתי דקות וחייך. על הספרים הוא אינו יוותר לעולם, גם אם יצטרך לצעוד חמש שעות ברגל".

כפי שוודאי שמתם לב, בקטע הקצר הזה יש שימוש רב מדיי במילה "במשך". האם ניתן לקרוא את הקטע בלי לכתוב את המילה "במשך"? והתשובה היא – בהחלט. במאמר אחר כתבתי על מילים מיותרות שנכתבות בטקסט ושאפשר ורצוי לוותר עליהן. יותר אסתטי ותקין לכתוב כך: "הוא צועד פעמיים בשבוע שעתיים בכל פעם… או בשלושת החודשים האחרונים הוא השתוקק… או הוא התבונן במודעה שתי דקות וחייך.

ומה בנוגע למילה "עובדה"? גם עליה רצוי לוותר פעמים רבות. קראו את הקטע הזה:

"תכניות הריאליטי באות על חשבון איכות. המפיקים מנסים שוב ושוב להפיק תכניות עם פוטנציאל רייטינג גבוה כדי שאלה יעלו את אחוזי המכירות ואת הרווחים של הזכייניות. עובדה שלעתים קרובות צופים רבים אינם מוותרים על תכניות, כגון "כוכב נולד", "האח הגדול" וכו'".

הניסוח – ככה-ככה, המילה "עובדה" – חייבת להימחק. היא אינה מוסיפה דבר לטקסט. אפשר לכתוב זאת כך: ידוע לכול כי לעתים קרובות צופים רבים אינם מוותרים…

עריכה לשונית תמחק מילים כגון אלה, "במשך", "עובדה" וכו' – לא תמיד צריך להרבות במילים. השפה צריכה להיות זורמת, קולחת ותקינה. אם אפשר לוותר על מילה זו או אחרת, רצוי לעשות זאת. ואמנם בספרים רבים העורכים הלשוניים ממעטים להשתמש במילים אלה, וטוב שכך. עורך לשוני מיומן ייעשה את העבודה הנדרשת ויידע את המחבר שכדאי מאוד ואפילו רצוי לכתוב טקסט ללא שימוש במילים מיותרות שאינן מוסיפות דבר לאיכות הטקסט ולתקינותו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן