עריכה לשונית – האם ייקח אחריות?

"אני מקווה שלא אכנס לצרות," אמר יואב לחברו. יואב קנה לאחרונה דירה למגורים, אך אינו יכול לעמוד בהחזרי התשלומים החודשיים. "זה לא רלוונטי," אמא יואב. "אין סיכוי שאמשיך לעבוד באותו מקום עבודה. הבוס שלי כל הזמן לוחץ עליי שאסגור עסקאות, ואיני עומד יותר בלחץ הזה."

"אז תיקח אחריות ותתפטר," הציע ניב. "אין זה בושה להתפטר ממקום העבודה."

"זה מה שאני מתכנן לעשות. אך, אתה יודע, המשכנתה המאיימת הזו…"

וכך מדי יום שם יואב את פעמיו אל סוכנות הנסיעות השכונתית הממוקמת באחד מערי הצפון, מנסה לשרוד עוד יום אחד.

"זו הזדמנות עסקית נדירה," מציין בעל העסק. הזדמנות זו מהווה פתח לעסקאות רבות נוספות. אתה חייב לסגור את כולן," הוסיף, ויואב נלחץ עוד ולא ידע מה לעשות, האם להיכנס כבר עתה לבוס ולהגיש לו את מכתב ההתפטרות?

חודש מרץ, הלקוחות מזמנים טיסות לקראת חג הפסח הקרב. עוד לא חם והמחירים האטרקטיביים מביאים אנשים רבים אל משרדי הנסיעות. ויואב מחליט להתפטר, על אף המשכנתה.

בצאתו ממקום עבודתו לשעבר חש בסיפוק. הוא צחק מהמצב שאליו הוא נקלע, הלך לקיוסק הסמוך ולגם משקה קר. הוא לא יעבור עוד מבחנים מסוג זה, ומי אמר שהוא מתאים בכלל לעבוד כסוכן נסיעות?

עריכה לשונית תעשה סדר בדברים. קודם כול עליה למחוק כמה מילים שאינן תקניות, למשל: "אכנס לצרות" – רצוי לכתוב או לומר "אקלע לצרות"; במקום "זה לא רלוונטי" יש לכתוב "זה לא שייך"; במקום "איני עומד יותר" יש לכתוב "איני עומד עוד".

יתרה מזו, ניב הציע ליואב שייקח אחריות. רצוי לומר: ישא באחריות. ומה בנוגע למשפט: "כך מדי יום שם יואב את פעמיו… מדוע שלא נכתוב "מדי יום ביומו, או מדי שנה בשנה וכו', הכול לפי ההקשר של המשפט. ובכלל, רצוי להימנע מהמילה "מהווה" – תחליפיה התקניים: "יש בו משום", "היא", "היא בבחינת".

זכרו, כשיגיע חודש מרץ, כתבו "מרס", ואם תחושו בסיפוק, כתבו או תאמרו משפט שבו המילים: "קורת רוח", "נחת רוח" וכו'.

ולסיום, יואב לא צחק מהמצב אלא צחק על המצב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן