עריכה לשונית – החלטות האקדמיה ללשון העברית ויחסו של הכותב אליהן

תפקיד האקדמיה ללשון העברית הוא לכוון את התפתחות הלשון על יסוד העברית מימי המקרא ועד ימינו. על האקדמיה לפסוק בענייני דקדוק, כתיב, מינוח ותעתיק. באקדמיה חברים טובי הדקדקנים ואנשי ספרות שהעברית בדמם. חברי האקדמיה בקיאים ברזי הדקדוק, ולכן ניתנה להם הרשות לשנות את החוקים ולקבוע חוקים חדשים.

האקדמיה ללשון העברית חורצת את גורל המילים – היא ממציאה מילים חדשות וקובעת אילו מילות סלנג רשאיות להיכנס להיכל השפה הרשמית.  האקדמיה מחליטה לשנות את דרך כתיבתן של מילים, ומתירה צורות דיבור לא תקניות. אין ספק שהאקדמיה מומחית בתחומה, אך עדיין היא מחוקקת חוקים שלא מתיישבים תמיד עם ההיגיון של הכותב. הכותב חייב להתחשב בחוקי האקדמיה, ויכול להתעלם מחוקים מסוימים רק אם הוא מצליח לסתור אותם מבחינה הגיונית או דקדוקית. אין הכותב יכול להחליט שהוא כותב 'תלפון' במקום 'טלפון' רק מפני שכך המילה נראית לו נכונה יותר. עריכה לשונית מושפעת מהחלטות אלו.

דוגמאות להחלטות האקדמיה שראויות לשיקול דעת של הכותב והעורך הלשוני:

האקדמיה פסקה ששמות נקביים שהתגלגלו לעברית מן הארמית, כמו סדנה, טבלה ודוגמה, יכתבו בה"א בסופם. האל"ף הנחה בסוף המילים האלה ליוותה את העברית מימי חז"ל ועד ימינו. האקדמיה ויתרה על האל"ף והעניקה סיומת בה"א שמאפיינת שמות ממין נקבה עבריים. האם דרך כתיבה שהייתה מקובלת שנים רבות יכולה להפוך בן רגע לשגויה? כאן צריך הכותב להפעיל שיקול דעת ולהחליט אם ברצונו להתחשב בחוקי האקדמיה.

בעבר האל"ף הנחה הייתה שכיחה במילים לועזיות. וכך כתבו: גיאוגראפיה, הצהרת באלפור. האקדמיה החליטה שאין לכתוב אל"ף נחה במילים לועזיות. דוגמה: יש לכתוב 'טוטליות' ולא 'טוטאליות'. אכן, האל"ף הנחה מיותרת – היא לא נהגית ולא מסמנת תנועה. אף על פי כן לעתים קשה לוותר עליה. דוגמה: על פי החלטת האקדמיה יש לכתוב 'קלסי' ולא 'קלאסי'. כיוון שהתרגלנו לכתוב קלאסי עם אל"ף, בלעדיה נראית המילה חסרה. 'קלאסי' היא טעות על פי האקדמיה, אך מבחינה סגנונית אין היא חטא חמור כל כך.

האקדמיה קבעה שצורת הרבים של כִּבְשָׂה היא כְּבָשׂוֹת ולא כְּבָשִׂים. האקדמיה התעלמה מהדרך הרווחת בציבור, ופעלה על סמך חוקי הדקדוק. כבשים  – הרבים של כבש, כבשות – הרבים של כבשה, כמו ששְמָלוֹת הן הרבות של שִׂמְלָה. במקרה הזה יכולים הכותבים להפעיל שיקול דעת ולהחליט איך הכבשות שלכם יכתבו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן