עריכה לשונית – הערך המוסף של כל טקסט

בוודאי כבר קרה שהתחלתם לקרוא מאמר שהכותרת שלו נשמעה מבטיחה, אבל אחרי מספר דקות שמתם את הטקסט בצד. לעומת זאת כתבות, ספרים או מאמרים אחרים לכדו את עיניכם מיד במשפט הראשון. האם אי פעם חשבתם מה הגורם שהשפיע על כך?

הניסוח, אותה דרך שבה עורבבו המילים לכדי משפטים ופסקאות הוא הגורם העיקרי המבדיל בין טקסט משעמם לטקסט מרתק.

הערך המוסף בכל טקסט, הניסוח המושלם שלוכד את עינו של הקורא, אינו דבר מובן מאליו. איך עושים את זה? ואיך עושים את זה היטב? עריכה לשונית איכותית תפתור את הבעיה.

1. מה כל כך מסובך בניסוח בכתב?

לפעמים זה נראה פשוט מאוד. יש לכם רעיון להביע, מאמר אקדמי לכתוב או סיפור לספר, ואתם ניגשים למחשב כשאתם יודעים בדיוק מה ברצונכם לומר. אולם אז אתם מגלים שיש מרחק רב בין הרעיון שמתרוצץ בראשכם ובין חיבור המילים וניסוחן בכתב באופן ברור, רהוט, נכון מבחינה לשונית ומעניין. בסופו של דבר המטרה היא שהקוראים יבינו את הכתוב ואת המסרים שברצונכם להעביר.

2. אופנים שונים של ניסוח טקסטים למטרות שונות

מטרת הטקסט וההקשר שלו נוגעים לאופן הניסוח. יש טקסטים שעלינו לכתוב בלשון יבשה וקפדנית, כמו בעבודה אקדמית או במאמר מקצועי, ויש טקסטים שעלינו לכתוב באופן מרגש או מותח, כמו בז'אנרים ספרותיים שונים – כתיבה המנסה לגעת בלבו של הקורא. לכן כתיבה זו תהיה רוויה בתיאורים ומטאפורות. הכלל הראשון אפוא הוא הגדרת מטרת הטקסט.

3. מה עוד צריך להביא בחשבון בשביל ניסוח מוצלח?

אחרי שהגדרתם את מטרת הטקסט אתם יכולים לחשוב באמת איך להתאים את הניסוח למטרה. יש להדגיש כי אסור לשכוח לבצע שני דברים חשובים לאחר שתסיימו את כתיבתכם: עריכה לשונית מוקפדת והגהה. גם אם הטקסט כתוב היטב מבחינה רעיונית, הרי שטעויות לשוניות, בעיות ניסוח ושגיאות פיסוק הן חלק בלתי נפרד מכל טקסט שהוא. עריכה לשונית והגהה יתקנו את הדרוש תיקון ויהפכו את הטקסט לרהוט יותר, לבהיר יותר, והכל בהתאם למטרה.

4. יוצאים לדרך כתיבת הטקסט

כתיבה, קרי הבעת רעיונות בכתב, יכולה להיות תהליך מהנה אם לא חוששים ממנו. אופן ניסוח הטקסט הוא מה שמפריד בין הבנה של הכתוב ובין אי רצון לקרוא את הטקסט עקב שיבושים שונים. חשוב לזכור כי הניסוח, הוא הערך המוסף של כל טקסט וכשהוא איכותי, הערך המוסף גבוה. כך שיש להקפיד על כתיבה נקייה ללא שגיאות של כל טקסט שהוא: אקדמי, ספרותי או אחר. במצב זה ייהנה מחבר של ספר מכך שקוראים רבים מבינים את כוונותיו, וסטודנט לתואר שני יקבל מחמאות ממרצים וחוקרים על עבודתו האקדמית האיכותית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן