עריכה לשונית – מה עדיף ממה?

ואם בענייני ניסוח ותקינות לשונית עסקינן, לפניכם הקטע הבא:

"איפה כדאי לנו לחפש דירה לקנייה?" שאלה מרב את בעלה, רפי. רק לפני חודש הם נישאו כדת וכדין בגן האירועים אשר בכביש עפולה-בית שאן וכבר הם רצים ממתווך דירות למשנהו ומחפשים דירה חדשה שתתאים למידותיהם. מרב כבר בחודש השני להריונה ומתכננת לגדל ילדים נוספים.

"אם תרצו את הדירה, תצטרכו לשלם לי צ'ק של שני אחוזי דמי תיווך ממחיר הקנייה," אמר להם המתווך.

"וואי, זה יוצא המון," נאנחה מרב. "אולי נחפש דירה לבד?" הציע לרפי שלא התלהב מהרעיון. למתווך הזה הייתה כוונה טובה, אך הוא יקר לנו מדיי. עלינו לחפש אלטרנטיבה," חתם את דבריו.

ואז יום אחד הם שמעו על אודות מתווך דירות, ותיק, מנוסה ודינמי שגובה עמלה מופחת ממכיר הקנייה.

"הדירה הזו היא בלעדית במשרד שלי," ציין המתווך הוותיק. "אשאל אותכם שאלה, "מדוע לכם לקנות דירה של חמישה חדרים. אף אחד לא יודע מי יוליד יום, ולכן רצוי שתסתפקו בדירה יפה של ארבעה חדרים, מה רע? כך תחסכו עשרות אלפי שקלים."

"נכון," הזדרז לומר רפי, "למה שנקפוץ גבוה. אנחנו רוצים ילדים נוספים, אך אי אפשר לדעת מה יהיה מצבנו הכלכלי בעתיד. מה את אומרת?" פנה למרב.

"אני לא צריכה להחליט מיידית, נכון? אני מציעה שנראה גם דירות של חמישה חדרים," פסקה.

"הגיעו מים עד נפש, באמת, מרב, את רואה שהמצב הכלכלי לא מאפשר לנו לקנות דירה של חמישה חדרים, למה את מתעקשת?

צריך לעשות עריכה לשונית לקטע הזה, או לעשות הגהה בלבד? מה אתם אומרים? בכל אופן הדו-שיח הזה מן הסתם נמשך עוד זמן רב, אך יש לדון מעט על כמה מילים לא תקניות שבהן השתמשו רפי, מרב והמתווכים, למשל: האם מרב ורפי יצטרכו לשלם למתווך צ'ק או שק? נראה כי המילה השנייה תקינה יותר. וגם, במקום מתווך דינמי, נכתוב מתווך נמרץ – תקין יותר ויפה יותר. ומה בנוגע למילה "אותכם?" כמדומני רבים כבר אינם כותבים את המילה כך ופשוט כותבים: "אתכם". ואם ברצונכם לכתוב איתכם, כתבו זאת כך: אִתכם. ומדוע מרב, את לא צריכה להחליט "מיידית"? אולי רצוי להסתפק במילה "מיד". ורפי, באו מים עד נפש ולא הגיעו – כך טוב יותר ותקין יותר. ומילה למתווך – בלבדי עדיף מבלעדי.

והמלצה אחת לסיום: "עוד" עדיף מ"נוסף" או "נוספים". "נעשה עוד ילדים", ולא "נעשה ילדים נוספים – וזה עבור אלה שמתכננים להרחיב את המשפחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן