עריכה לשונית – מורה נבוכים

רבים מאמינים כי אם כתיבתם נטולת שגיאות כתיב או מנוסחת בהירות, אין להם צורך בשירותי עריכה לשונית. האומנם? עריכה לשונית עוסקת בתחביר הגיוני, בניסוח מוקפד, כזה העשוי לעשות את ההבדל בין ציון גבוה של עבודה אקדמית המנוסחת היטב ובין האפשרות לקבל ציון נמוך או להיכשל. אז מה זו בעצם עריכה לשונית ומדוע היא כל כך חשובה בכתיבת טקסט, מכל סוג שהוא?

עורכים, מגיהים ומגיעים לתוצאות

עריכה לשונית היא תחום העוסק במילה הכתובה. בין השאר היא כוללת הוספה או הסרה של פסיקים, נקודות, צמצום רווחים או הגדלתם, תיקון שגיאות כתיב או שגיאות הקלדה, השמטת אותיות מיותרות ממילה ("כדי, במקום "בכדי"), שימוש במילים נרדפות שמשפרות ומעשירות את הטקסט (למשל:"יעיל" במקום "אפקטיבי"), הזזה של משפטים ופסקאות וחלוקה מחודשת שלהן, וכן יצירה של מסמך מנוסח להפליא, עם נראות מצוינת וברורה.

לעתים הטקסט כתוב באופן מסורבל ומשובש, ואז נדרש לכתוב אותו מחדש. פעולה זו נקראת שכתוב.

מי צריך עריכה לשונית?

כולם. גם האדם שכותב באופן ברור ובהיר עשוי לטעות. למשל, עריכה לשונית משרתת את כותבי עבודות התזה או הדוקטורט, את הסופרים המעוניינים לשלוח את כתב ידם להוצאה לאור גדולה, את בעלי אתרים המפרסמים את המוצר או העסק שלהם וכד'. אתם אוהבים את מה שכתבתם ומתקשים לשמוע ביקורת על ה"בייבי" שלכם. אולם אתם זקוקים לכך. למעשה, עריכה לשונית היא ההזדמנות האחרונה שלכם לשפר את מראה הטקסט ולהשביח אותו, הזדמנות אחרונה ללטש, להדגיש ולחדד את הכתוב. יש להדגיש כי הטקסט הוא חלון הראווה של העבודה האקדמית שלכם, האתר שלכם או העסק שלכם. זוהי החשיבות של עריכה לשונית.

אז מה צריך לדעת על עריכה לשונית?

עריכה לשונית – מילון מונחים

1. עריכה לשונית – עוסקת במשפט ובפסקה.

2. הגהה – עוסקת באות, במילה ובפיסוק.

3. עריכת תוכן – עוסקת במבנה הכללי ונוגעת בתוכן עצמו. היא עוסקת, בין השאר, באיתור סתירות בכתוב, בניסוח אובייקטיבי שלו, בעריכה מחודשת של משפטים מסורבלים ובלתי ברורים ועוד.

4. שיפור ניסוחים והבהרתם –  קיצור משפטים ארוכים וצמצומם למשפט קצר, ענייני וממצה, השומר על כוונת הכותב.

5. תיקוני תחביר – שימוש בכללי תחביר תקינים, למשל: סדר מילים תקין במשפט.

6. העשרת השפה – שימוש במילים גבוהות שפירושן זהה (לראות, להביט, להסתכל או להתבונן?) ושימוש במילים מדויקות, המתאימות יותר לאופי התוכן.

7. האחדה – לא תמיד אנו משוכנעים כיצד לכתוב מילה מסוימת, למשל: יש הכותבים את המילה "מסוים" ביו"ד אחת ויש בשתיים. מה שחשוב הוא כי תהיה אחידות בטקסט כולו, ולא יהיה שימוש בשני אופני הכתיבה. האחדה מסדרת את המילים, כך שהמילה "מסוימת" תהיה כתובה באופן אחיד לאורך המסמך כולו.

8. תיקון שגיאות נפוצות – קיים בלבול בשפה העברית, בייחוד בכל הנוגע לשימוש בלשון רבים, זכר או נקבה (מכנסיים חדשות במקום מכנסיים חדשים).

9. תיקון שגיאות הקלדה – קורה שאנו כותבים בטעות אות נוספת או שאנו לוחצים על מקש לא נכון במקלדת.

עריכה לשונית היא חלק חשוב מאין כמוהו. יש לכם רעיון מנצח, מוצר מהפכני, או עבודה מזהירה? אתם רוצים לשווק, לפרסם, למשוך קוראים או צרכנים? כל פסיק ונקודה שאינם במקומם עשויים להשפיע על נראות הכתוב ועל מידת המומחיות והבקיאות שלכם. לכן חשוב להשתמש בשירותי עריכה לשונית וגם הגהה כדי לקבל טקסט מושלם. וזהו, ממש על קצה המזלג, הסבר על מהות עריכה לשונית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן