עריכה לשונית – מיקומם של פסיקים במשפט העברי

בעוד מעמדה של הנקודה ברור לכול – תמיד בסוף המשפט – מעמדו של הפסיק לוט בערפל. כותבים רבים עושים בפסיקים שימוש אינטואיטיבי. מקצתם, מצליחים לרוב במשימה – הפסיק נכתב במקום של תפנית במשפט ומבחינה תוכנית אפשר לשער היכן הוא נחוץ.

אבל רוב הכותבים טועים במיקום הפסיקים. אין כללי הפסיקים בבחינת חוק ולא יעבור, ועל הכותב והעורך הלשוני להמשיך להפעיל שיקול דעת בעת הכתיבה והעריכה. אסור שהמשפט יהיה עמוס בפסיקים, ואם הוא קצר יש להימנע מפסיקים בכלל. הכללים של הפסיקים רבים, אבל ככותבים עלינו לזכור בעיקר ארבעה מהם:

פסיק יבוא בין חלקי משפט כוללים אם אין ביניהם את וי"ו החיבור או את המילה 'או'

לדוגמה:

בשכונה ההיא גרו עולים חדשים, עובדים זרים, אמהות חד הוריות ואנחנו.

חלקי משפט כוללים ממלאים כולם את אותו התפקיד התחבירי. העולים החדשים, העובדים הזרים, האימהות החד הוריות ואנחנו – כל אלו הם הנושא של הנשוא 'גרו'.

פסיק יבוא לרוב בין חלקיו של המשפט המחובר

במשפט מחובר שני משפטים או יותר עצמאיים מבחינה תחבירית. בין החלקים של המשפט המחובר יבוא פסיק.

לדוגמה: עשרה סטודנטים פרשו בשנה הראשונה ללימודים, ושישה הצטרפו בשנה השנייה. אם החלק השני במשפט המחובר קצר במיוחד, אפשר לוותר על הפסיק.

לדוגמה: אוהד נהנה מאוד מהסרט החדש של הבמאי ההונגרי ואני השתעממתי. 'ואני השתעממתי' הוא משפט עצמאי תחבירית, אך כיוון שהוא קצר אפשר לוותר על הפסיק לפניו.

לעתים הסגרים יופרדו בפסיקים

הסגר הוא מילה או כמה מילים שמובלעות באמצע המשפט, והן הערה שולית שלא מוסיפה לתוכן של המשפט. אם מדובר בכמה מילים, הן יופרדו מהמשפט בפסיקים.

לדוגמה: רותי, על פי המלצת השופט, תישלח להסתכלות פסיכיאטרית. אם מילת ההסגר בודדה, יבחר הכותב אם להפריד אותה בפסיקים או לא.

לדוגמה: שלומי, למשל, הוא אדם נעים הליכות. אך אפשר לוותר על הפסיקים: שלומי למשל הוא אדם נעי ם הליכות.

לעתים תמורה תופרד בפסיקים

התמורה היא שם עצם, תואר או פסוקית שמגיעים מיד לאחר מילה כלשהי ומגדירים אותה. התמורה תופרד בדרך כלל בפסיקים מהמשפט.

לדוגמה: חווה, מורתי לוחמת הצדק, פרשה בשנה שעברה. אם התמורה בת מילה אחת, היא לא תופרד בפסיקים.

לדוגמה: חווה מורתי פרשה בשנה שעברה. 'מורתי' היא התמורה של חווה. אם אחרי מקצוע או תפקיד של אדם יופיע שמו הפרטי לא תופרד התמורה בפסיקים.

לדוגמה: מנהל האקדמיה למוזיקה צליל חלפון פתח אגף פסנתרנים חדש. 'מנהל האקדמיה' הוא שם התפקיד והתמורה היא 'צליל חלפון'. לכן התמורה לא הופרדה בפסיקים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן