עריכה לשונית – מתי האות מ"ם מיותרת?

"מזה מספר שנים אני משמש מנהל בית הספר התיכון שבנס-ציונה. המורים בבית הספר מונו על ידי ולראשונה מזה זמן רב עלו ציוני התלמידים באופן ניכר – משבעים לשמונים בכל שכבות הגיל. היום התקיימה ישיבת צוות ושוחחנו כשעתיים. נוסף על כך, מזה מספר ימים הופסקו ההפרעות בכיתה, ותלמידים שנחשבו מופרעים, לומדים כמו כל התלמידים. מורה אחת, בת למשפחה ותיקה, מיושבי הארץ מזה שלושה דורות, ציינה כי השיפור בתפקוד בית הספר נובע מן העובדה שהאווירה השתנתה לטובה וכיום יש אווירת לימוד טובה ופורייה".

כמה שגיאות לשון יש כאן? האם דרושים עריכה לשונית, ניסוח, הגהה. יש לא מעט שגיאות לשון, ובעיקר יש שימוש רב מדיי באות מ"ם. בכל המקרים השימוש באות מ"ם מיותרת לחלוטין, למשל: "מזה מספר שנים" – אפשר להסתפק ב"זה מספר שנים"; "מזה זמן רב" – אפשר להסתפק ב"זה זמן רב"; "מזה מספר ימים" – אפשר להסתפק ב"זה מספר ימים" וכו'.

ומתי האות מ"ם דרושה?

"אתמול הלכתי לשוק וקניתי סחורה באלף שקל יותר מאתמול. זה היה יום עמוס בקונים הרבה יותר מאשר מתמיד". וגם, "בהפגנה שנערכה אתמול בתל-אביב השתתפו כמאה אלף איש ונעצרו יותר מאשר שלוש מאות איש".

כמה שגיאות לשון יש כאן?

שתיים לפחות. יש לכתוב: ..קניתי סחורה באלף שקל יותר מאתמול, וגם… נעצרו יותר משלוש מאות איש. המילה "מאשר" מיותרת בשני המקרים.

ונחזור לענייננו, יש עוד מקרה שבו האות מ"ם מיותרת, למשל: מתמיד תמך יושב ראש הליכוד במועמד מחוז שרון לקראת הפריימריז בתנועה. "מתמיד" – מיותר, יש לכתוב: "תמיד".

ועוד, מאז ומתמיד ידעתי שאתמנה ליושב ראש ועדת הכספים של הכנסת. יש לי כישורים מתאימים לכך, וכך חושבים גם יתר חברי הכנסת. "מאז ומתמיד" – מיותר, יש לכתוב: "תמיד ידעתי…"

וחוץ מזה, פעמים רבות גם האות בי"ת מיותרת, למשל: באם תרצה להצטרף לתנועה, עלייך להתפקד, באם תחשוב שתרומתך לתנועה ניכרת, תשתתף בכנס השנתי שייערך היום בבנייני האומה בירושלים. "באם" מיותר, יש למחוק את האות בי"ת ולכתוב: "אם".

וגם, אתה חייב ללמוד לבחינה בכדי להתקבל ללימודים האקדמיים; אתה צריך להשתתף בתחרות בכדי שתוכל לזכות בתחרות הכוללת. "בכדי" – מיותר, יש לכתוב "כדי".

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן