עריכה לשונית – עם זאת או יחד עם זאת?

רבים אינם מכירים כללים תקניים של עריכה לשונית מהותית ואינם כותבים נכון את המילים בשפה העברית. הדבר בא לידי ביטוי במילים המקשרות בין הפסקאות, כגון יתרה מזו, עם זאת, בנוסף וכו'. ברצוני לעשות מעט סדר בדברים ולכתוב במאמר זה מהי הלשון התקנית.

לצערי בספרים רבים יש בלבול רב, ובכל ספר נמצא פעמים רבות אותה מילה בגרסאות שונות. לעתים אף נמצא באותו ספר שמילים דומות נכתבות באופן שונה, כמו עם זאת ויחד עם זאת – חלק מענייני אחידות הטקסט.

שימו לב, אין טעם לכתוב "יחד עם זאת" וניתן להסתפק בצמד המילים "עם זאת". המילה "יחד" אינה מוסיפה דבר להבנת הטקסט ואינה תורמת כלל למשפט. זו מילה שרצוי לעקור מן המשפט, ולכן היא, המילה "יחד", צריכה להימחק.

הלאה, המילה "בנוסף" אינה תקנית, ורצוי לכתוב את המילים "נוסף על כך", יותר יפה, יותר אסתטי ויותר תקני. לדאבוני בכתבי יד רבים ובעבודות אקדמיות רבות מרבים הכותבים לכתוב "בנוסף" שמשום מה חדר לשפה העברית. סופר צללים מיומן יקפיד בכל אלו.

לפניכם מספר דוגמאות והחלופות התקניות:

בנוסף, רציתי מאוד לשחק כדורגל (נוסף על כך); יחד עם זאת, לא ידעתי אם להתפקד למפלגה, משום שאיני מאמין עוד במצע שלה (עם זאת); בנוסף, רציתי להירשם ללימודים האקדמיים כדי להשיג תואר ראשון במשפטים – המקצוע הכי מבוקש באוניברסיטה (נוסף על כך); יחד עם זאת, תמיר המנהל דרש מכל רכזי הפרויקט להגיש דו"ח של עשרים עמודים על התהליך שעברו המנחים במרכזי הלמידה ביישובי הצפון, דו"ח שיעבור עריכה לשונית, הגהה ובמידת הצורך גם שכתוב (עם זאת).

ועוד, איך נכתוב: יתרה מזו או יתרה מזאת?

תלוי מה נוח לכם יותר. בלשון חכמים נכתוב יתרה מזו, והיום מרבים לכתוב יתרה מזאת. דוגמאות:

יתרה מזו, לא ידעתי אם להשתתף במשחק הגולף השבועי, משום שמתחתי את רצועות הברך (תקין); יתרה מזאת, הסיכוי להגיע לשלום בינינו ובין הפלסטינים תלוי בגורמים רבים ובראשם תנועת החמאס שמאיימת להשתלט על הרשות (תקין).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן