עריכה לשונית – ריבוי או יחיד?

"גבירותיי ורבותיי, לפניכם הזוכים בתחרות הריצה השנתית של בית הספר. במקומות הרביעי והחמישי זכו יואב ואלעד, במקום השני והשלישי זכו תמי ומורד ובמקום הראשון, בפער גדול, זכה מנשה. קבלו אותם במחיאות כפיים סוערות," אמר וביקש המורה לספורט מכל באי הטקס. "זו כבר השנה השנייה שבה נערכת תחרות הריצה. אנו מתעמלים פעמיים בשבוע בימים ראשון ושלישי, בין השעות תשע לעשר," פירט. "אני מקווים שגם בשנת הלימודים הבאה יגיעו תלמידי בית הספר להישגים דומים," חתם את דבריו.

כפי שבוודאי שמתם לב, לא ידע המורה לספורט להשתמש נכון בצירופים השונים (ריבוי או יחיד). עריכה לשונית בודקת גם את אלה וגם את ענייני הניסוח, שגיאות הכתיב ועוד. אם כן, כיצד כותבים זאת נכון? במקומות הרביעי והחמישי או במקום הרביעי והחמישי? בימים ראשון ושלישי, או ביום ראשון ושלישי? הניסוח התקין הוא במקום הרביעי והחמישי וביום ראשון ושלישי – אלה הכללים וכך כותבים. מי שכותב ברבים, טועה ומטעה.

לאחרונה פורסמה כתבה באחד העיתונים וכך נכתב:

"שרי האוצר, הביטחון והפנים נפגשו כדי לדון במסגרת התקציב הבאה. שר הביטחון מתנגד בתוקף לקיצוץ בתקציב הביטחון וטוען כי התקציב המוצע לא יעמוד באתגרי הביטחון השונים. ראש-הממשלה מעוניין לבצע קיצוץ רוחבי בכל תקציבי הממשלה, וצפוי ששר הרווחה יתנגד לכך. אין מן הנמנע שהדיון בממשלה יידחה למועד בלתי ידוע בגלל המחלוקות שבין שרי הממשלה".

שרי האוצר, הביטחון והפנים או שר האוצר, הביטחון והפנים? ברור שהאפשרות השנייה תקינה ונכונה, והראשונה – לא.

ועוד, אם ברצונכם, וזה נוגע למורים ולעובדי ההוראה, לפרסם את הפרקים בספר בראשית שעליהם ייבחנו התלמידים, יש לעשות זאת כך: בראשית פרק ג,ד,ה,ו ו-ז, ולא פרקי ג,ד,ה,ו ו-ז, ובכלל רצוי לכתוב פרק, כיתה וכו' – כך: א,ב,ג, ולא א', ב', ג'.

לתשומת לבכם.

לסיכום אמרו: בשנה הראשונה והשנייה, ולא בשנים הראשונה והשנייה; במקום השביעי והשמיני, ולא במקומות השביעי והשמיני; פרק א,ב ו-ג, ןלא פרקים א,ב ו-ג.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן