עריכה לשונית – שימוש נכון במילות יחס

שפה יכולה לנוע בהמון מובנים ולהמון כיוונים, אך יש בה גרעין מוצק שמשמר אותה כשפה. חלק מאטום זה הוא מילות היחס, ואכן זהו החלק שקשה מכול, למי שלומד שפה חדשה, להבין וללמוד, כי אין למילות היחס לוגיקה מכוונת. מי שזו שפת אמו, ידע מתי להשתמש במילת היחס הנכונה. אם כי גם דוברי שפת אם עשויים לטעות בצירופי היחס שיבחרו, ועל כן נאמר – תרבו בקריאה! בקריאת השפה נטמעים גם קשריה הפנימיים, מילות היחס ואופן התחברות המילים זו לזו לכדי משפט ברור, פסקה מובנת ושפה מדוברת.

כאן המקום לומר כי מקורם של שיבושים רבים במילות היחס בעברית, הוא השאלת יתר מהאנגלית, עוול נוסף למילות היחס הוא בשימוש יתר במילות יחס כגון: עם, לגבי.

כדי לא לאבד את אישיותה הייחודית של העברית, וכמובן עריכה לשונית דואגת לכך, עלינו לנסות ולשמר את מילות היחס שלה. ואף שיש לשנן את צירופי היחס, בכל זאת, יש כמה כללים מקלים:

מילות יחס משוללות הטעמה, נסמכות על המילה שאחריהן, ולכן תמיד ינוקדו בתנועות קצרות; יש מילות יחס שמקור שמן באברי גוף: על יד, לגבי, בפני, דרך אגב, אף על פי; ניתן להטות מילות יחס, לעומת מילות קישור אחרות שאינן ניתנות להטייה: בגלל, בגללי, בגללו; מילות יחס יכולות לקבל כינויים חבורים, שאינם מייצגים שייכות אלא כינויים נושאיים של שמות גוף: עליו, עליהם. אליה, אתכם, לקרַאתנו.

ועל כל הגדרה מקלה יש כמה ציוויים מקשים:

מילת יחס לעולם לא תקדם לנושא; יש להתאים את מילת היחס המוצרכת בצורה נכונה; אין לצרף את אותה מילת יחס לשני פעלים המצריכים מילות יחס שונות; בחלקים חוזרים ומקבילים במשפט, יש לחזור על מילת היחס (העולים הגיעו מדרום אמריקה ומאוסטרליה).

כאשר ניתקל בקושי לזהות שימוש נכון במילות יחס, נוכל לפנות למקורות, לקונקורדנציה למקרא ולמילון מקראי, מכיוון שהשימוש במילות היחס ברובו מקורו בלשון המקרא.

להלן כמה דוגמאות לשימוש נכון במילות יחס, הגהה תטפל גם בכך:

חתמנו על המסמך בפני  עורך דין; הדו"ח יובא היום לפני המועצה;

לגבֵּי ('אצל' או 'באופן יחסי ל') ילד בגילך התנהגות כזאת היא תינוקית;

בנוגע לסעיף; בעניין הנסיעה; לעניין הסידורים; ואשר ללימודים; בעיניי הדבר חשוב;

משה עמד מול חברו; ההנהלה הקשיחה את עמדתה כלפי העובדים; החברה עובדת עם קבלנים; המכירות השנה גדולות לעומת המכירות דאשתקד; תוכלו לקבל קצבה עם הצגת אישור רופא; עלינו להיאבק בקשיים; אנו משדרים לקהל מאזינים גדול.

השובתים מחו על הפיטורים בבנק; הפליית זרים לרעה;

הם שוחחו זה עם זה ארוכות; אכלנו את העוגה במזלג; הוא עמד בגבו אל הקיר; נפתח את הקונצרט בנגינת הכנר; נסיים בריקוד; הנער בעל העיניים השחורות או שחור העיניים;

העדויות נגבו ממנו בלחץ או מתוך לחץ; האסיר הובל בליווי משמר כבד; הקצין הצעיר שירת בפיקודו של אחיו; העד נחקר באזהרה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן