עריכה לשונית – שני נסמכים

"תלמידי ומורי בית הספר, ברוכים הבאים. אנו מתכבדים לפתוח את שנת הלימודים החדשה בציפייה דרוכה לקראת העתיד. את השנה נקדיש ללימוד השפה העברית. בשנים האחרונות חלה ירידה בהישגים התלמידים בלימודי השפה, וכולי תקווה שהשנה נרגיש את השינוי שיתחולל בבית הספר. מנהלי האגפים והעובדים של העירייה עשו הכול כדי ששנת הלימודים תיפתח ללא תקלות מיוחדות, ועל כך אני מודה להם".

את הדברים האלה נשא מנהל בית ספר יסודי בפני תלמידים ומורים באחד מיישובי הצפון בתחילת שנת הלימודים. אך אנו יודעים שאין להצמיד שני נסמכים לסומך אחד – עריכה לשונית תדע להפריד בין אלה. רצוי לומר או לכתוב: תלמידי בית הספר ומוריו, וגם מנהלי האגפים של העירייה ועובדיה וכו'.

נוסף על כך עלולה להיווצר דו-משמעות בסמיכויות שונות, למשל: בחירת ראש-הממשלה הייתה מעניינית. מכאן נשאל, האם בחר ראש-הממשלה במפלגה זו או אחרת והפתיע את כולם, או ציבור הבוחרים בחר את אלמוני להיות ראש-הממשלה.

לפניכם הקטע הבא:

"שרים ומנכ"לים של משרדי הממשלה מוזמנים להגיע לטקס חנוכת מוזאון ישראל המחודש" (אכן, מוזאון ללא האות יו"ד). במקרה זה רצוי להפריד את הנסמכים זה מזה ולכתוב: שרי הממשלה והמנהלים הכלליים של המשרדים השונים. לעתים רצוי להרחיב מעט, למען תקינות השפה.

ועוד, "לאחרונה פורסם חוזר מנכ"ל שדן בהספקה והתקנה של מזגנים בכיתות בית-הספר עקב החום הכבד והבלתי נסבל השורר בארץ". כפי שפירטנו לעיל, רצוי לכתוב: לאחרונה פורסם חוזר מנכ"ל שדן בהספקת מזגנים לכיתות בתי-הספר ובהתקנתם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן