כך מבצעים עריכה לשונית

הנה טקסט שעבר עריכה לשונית. תשמעו סיפור… על מיטל, מדריכת כושר, באותם ימים שלא חשבתי אפילו על לספק ייעוץ אישי אחד על אחד (וגם לא מישראל – אבל כשיש זמן והעסקים שלך עושים את העבודה, יש גם זמן להתפנות לכך בהנאה רבה, כי תמיד אהבתי להדריך, עוד בימי צעירותי כמדריך מד"צים במתנ"ס העירוני). מיטל בת 30, סבלה מעודף משקל בגיל היסודי ובתיכון, וכן סבלה מחרם ונידויים. ככל שחלפו השנים, כך היא מציינת, החריפו החרמות החברתיות וההשפלות. היא בקושי רב צעדה לבית הספר, מרחק של 300 מטרים מביתה, יודעת איזה עוד יום נורא מחכה לה. היא הייתה נערה ביישנית ומופנמת, ולא שיתפה איש מבני משפחתה על הקורה סביבה. בגיל התיכון חשה מצוקה גדולה עד שהחליטה לשתף את הוריה המבוגרים ממנה ב-40 שנים. כל השנים לא רצתה להכביד עליהם כבת יחידה. הם מיד ביקשו להעביר אותה לבית ספר אחד ביישוב סמוך. זה לא עזר. גם בו היו מספר בנות שהורידו לה את הביטחון. זו הייתה מלחמת הישרדות יום-יומית. כאן ביצענו הפסקה קצרה. רצוי שקצב הסיפור יהיה אטי כדי שנוכל לאפשר לקורא להבין ולהפנים את הנאמר וזאת על ידי עריכה לשונית איכותית ובהירה.

ממשיכים… לימים עשתה שינוי בחייה. היא הפחיתה כ-25 ק"ג ממשקלה וכיום גופה מחוטב להפליא. חמש שנים עבדה על הפרויקט של עצמה ללא לאות, לפני שבכלל ביקשה ללמוד מקצוע או לחפש עבודה. רצתה בכל מחיר למנוע מצוקות עתידיות, כפי שחוותה כל כך הרבה שנים. כולם התחילו לדבר עליי ולשבח אותי, אמרה, זהו מצב חדש שאני לא רגילה אליו. זהו שינוי חיים ותודעה של ממש, הוסיפה, כשנפגשנו לראשונה במסעדה בתל אביב בשנת 2017. היא פנתה אליי דרך חברת ילדות שלי, שהתגוררה בבניין הישן שבו התגוררתי בשכונת נווה שאנן בחיפה, שם למדתי עד גיל 12. היא שמעה על עסקיי ופעולותיי ורצתה הכוונה. עשיתי שינוי גדול, כפי שאתה רואה, אמרה, אבל אני מרגישה שאני הולכת לאיבוד: אני עדיין חסרת ביטחון, לא יודעת איך לשווק את העסק שלי ואת המיזם החדש שלי וגם כשאני מגיעה לראיונות כדי לחפש עבודה, אני תמיד נכשלת. אני מגמגמת, לא באה מוכנה וקורסת בריאיון. אני רוצה בעזרתך להתרומם מחדש, להפוך את עצמי לאישה עם ביטחון עצמי, עם אמונה, עם רצון לשנות את העולם. ואני יודעת שאני מסוגלת, כפי שאתה רואה את התוצאה הסופית על גופי היום. לא יכולתי לסרב לה.

כאן מופיעה הפסקה האחרונה. המטרה היא לאפשר לקורא להבין מהי השורה התחתונה. ברגע שכותב הטקסט שולח את הספר לעורך לשון, זה יבצע עריכה לשונית יסודית כדי להפוך את הטקסט לבהיר ומובן.

וכך נכתב: נפגשנו מספר פעמיים, גם דרך הסקייפ. ישבנו אחד על אחד שעות רבות, לגמרי בחינם, לא גביתי ממנה אגורה. חשתי צורך עמוק לעזור לה, להראות לה שאפשר להתחיל קריירה מאפס, גם ללא פרוטקציה ועם הורים שלא יכולים לסייע או לעזור. עבדתי עמה על שליטה ברגשות ובמחשבות הטורדניים שעדיין היו חלק מעולמה. במקביל נתתי לה תרגילים שמציפים את התודעה ברגש, בתשוקה, באושר תוך עבודה על המשך סילוק הזוהמה החיצונית והפנימית הקיימת בה. ניסיתי לפתח עמה גרסה חדשה של עצמה, כמו מבקש להוליד אותה מחדש מבחינה תודעתית ונפשית. את השינוי הגופני עשתה לבד, כעת נותר לבצע את השינוי התודעתי-רגשי. נכון, את רוב הדרך עשתה בעצמה, ולראייה הפחתת המשקל המשמעותית שעשתה ונכון ל-2020 רזתה אף יותר, אבל היינו צריכים לעבוד על האמונות והתפיסות לגבי עצמה ולשנות אותן מן היסוד. באחת הפגישות היא בכתה מהתרגשות. היא חשה שהיא נמצאת במקום בטוח שבו היא יכולה לצמוח מחדש. עבדנו על שלושה מסלולים מקבילים של התפתחות וצמיחה אישית תוך ניסוח וביצוע של תכנית פעולה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן